Haberler

23 Kasım 2023

Afganistan’da Kadınlara Yönelik Psikolojik Eğitim Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Afganistan’ın Herat şehrinde kadınlara yönelik psikolojik eğitim programı düzenlendi.

Afganistan’da yaşanan toplumsal değişimler özellikle kadınların piskolojisi üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkardı. TİKA’nın desteğiyle düzenlenen bu eğitim programı ile kadınların psikolojilerinin kötü yönde etkilendiği ve intihar vakalarının arttığı bir dönemde oldukça faydalı olacağı amaçlanıyor.

Gerçekleştirilen piskolojik destek seminerleri sayesinde, aralarında işinden olmuş kadınlar, üniversite öğrencileri ve okulların kapanması nedeniyle eğitimine devam edemeyen okul öğrencilerinin de bulunduğu katılımcılar piskolojik sorunlar ile mücadele konusunda eğitim aldı.Pprogram sayesinde toplam 1.000 kişiye piskolojik destek sağlanmış oldu.

Kehkeşan-e Şark Sağlık Enstitüsü doktorları ve psikologlarının vermiş olduğu psikolojik destek programları kayıt altına alındı ve ülke genelinde yayınlanması üzerine TİKA Herat Ofisi tarafından televizyon kanallarına eğitim programlarının videoları verildi.

Sonraki Haber

Bişkek Uluslararası Film Festivaline TİKA’dan Destek

“1. Bişkek Uluslararası Film Festivali”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Bişkek Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleri ile Kırgızistan’da düzenlendi. Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. yılına ithaf edilen ve Yerli Düşünce Derneği,...