Haberler

23 Kasım 2023

Bişkek Uluslararası Film Festivaline TİKA’dan Destek

“1. Bişkek Uluslararası Film Festivali”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Bişkek Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü’nün destekleri ile Kırgızistan’da düzenlendi.

Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. yılına ithaf edilen ve Yerli Düşünce Derneği, Kırgızistan Kültür Enformasyon Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı, Sinematografi Departmanı’nın koordinasyonuyla 17-21 Aralık tarihlerinde düzenlenen festivalin ilk konuk ülkesi Türkiye oldu.

Festivalin açılışı 17 Kasım’da Bişkek Filarmonisinde, Türkiye ve Kırgızistan başta olmak üzere Türk dünyasından da üst düzey bürokratların, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra pek çok yapımcı, yönetmen ve oyuncunun katılımıyla gerçekleştirildi. Türk Filmleri Haftası açılış galası ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Festivale, Kırgızistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akylbek Japarov, Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altynbek Maksutov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam’ın yanı sıra onlarca ülkeden sinema temsilcileri iştirak etti. 

 Festivalin Onur Konuğu Türkan Şoray

 1. Bişkek Film Festivali’nin onur konuğu olarak Bişkek’e gelen, Cengiz Aytmatov’un eserinden uyarlanan “Selvi Boylum Al Yazmalım” isimli filmde başrol oynayan, Türk sinemasının sultanı lakaplı ünlü oyuncu Türkan Şoray festivalde yaptığı konuşmada, Kırgızistan’a 45 yıl aradan sonra ikinci kez geldiğini, uzun yıllar sonrasında tekrar Kırgızistan halkıyla buluşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Konuşma sonrası sanatçıya, dünya sinemasına katkıları dolayısıyla özel ödül takdim edildi.

Festivalin Jüri Başkanlığını Altın Ayı Ödüllü Yönetmen Semih Kaplanoğlu üstlendi. Kaplanoğlu, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hayatında ilk okuduğu eserin Cengiz Aytmatov'a ait olduğunu söyledi. Jüri üyeleriyle birlikte Aytmatov'un mezarını ziyaret ettiklerini belirten Kaplanoğlu, “Aytmatov'un ruhu şad olsun. Aytmatov, bir Türk'ün sesini bir Kırgız'ın sesini evrenselliğe ulaştırmış büyük bir yazardır.” diye konuştu. Festivalde jüri olarak ayrıca Singapur'dan Philipp Chea, Romanya'dan Elena Dulgeru, Güney Kore'den Park Sun-young ve Kırgızistan'dan Gülsara Ajibekova yer aldı.

Festival açılışını takiben birinci günün ilk etkinliği, Aytmatov ve Sinema isimli uluslararası forum oldu. Yerli ve yabancı yazarlarla akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen forum, Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'teki Ulusal Kütüphanenin TİKA tarafından Kurulan Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi'nde yazarın eserleri ve fotoğraflarının yer aldığı serginin ziyareti ile başladı. 

Merhum Cengiz Aytmatov'un ablası Roza Aytmatova, yazarın oğlu Askar Aytmatov ve Eldar Aytmatov'un da katıldığı forumda, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam açılış konuşmasını yaptı. 

Bakan Yardımcısı Çam yaptığı konuşmada, Cengiz Aytmatov'un kendisi ve babasıyla ilgili yaşadığı acılardan sonra dünyaya mesajlarını benimsetmiş büyük bir insan olduğunu dile getirerek, "Selvi Boylum Al Yazmalım"daki ruh ve duygunun, insanlığın aradığı ve ihtiyaç duyduğu şey olduğunu ifade etti. Çam, bu yıl ilki düzenlenen Bişkek Uluslararası Film Festivali’nin her yıl daha da güçlenerek sinema dünyasında kendisine yer edineceğine emin olduğunu belirtti. 

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un “Ulusal film endüstrisinin geliştirilmesi ve sinematografiye yönelik devlet desteği sisteminin daha da iyileştirilmesine yönelik tedbirler hakkındaki kararnamesi” temel alınarak bu yıl ilk kez düzenlenen Bişkek Uluslararası Film Festivali kapsamında ayrıca yapay zeka ve sinema, oyunculuk, sanal gerçeklik ve sinema, dağıtım pazarının modern koşulları başlıklı söyleşiler de yapıldı.

 

Sonraki Haber

Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) Binası, TİKA'nın Katkılarıyla Yenilendi

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) hizmet binası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla yenilendi. TAK’ın 1996’dan beri faaliyet gösterdiği Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki binası TİKA’nın destekleriyle, uzun bir aradan sonra kapsamlı bir tadilattan geçti. Binada yaklaşık...