Haberler

19 Şubat 2015

Afganistan’da Falah Talim ve Terbiye Eğitim Merkezi İçme Su Kuyusu Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Afgan öğrencilerine yönelik olarak faaliyet gösteren Falah Talim ve Terbiye Eğitim Merkezi’ne bir adet su kuyusu açıldı.

Afganistan Hac ve Evkaf Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Falah Talim ve Terbiye Merkezi 200 öğrenciye eğitim için sağlıklı bir ortam hazırlayarak hizmet veriyor. Söz konusu merkez öğrencilere takviye okul dersleri ile birlikte Türkçe dersleri de hizmeti sunuyor. Bu kapsamda Afganistan’da 200 öğrenciye eğitim veren söz konusu merkeze TİKA tarafından bir adet su kuyusu açıldı.

Suyu kuyusunun açılması kapsamında düzenlenen törene, Falah Talim ve Terbiye Eğitim Merkezi Müdürü Abdulhadi Osmani, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Türkye Afganistan Büyükelçisi Vekili Sinan İlhan, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Danışmanı Nematullah Şahrani, Afganistan Savunma Bakanlığı Din Eğitim Sorumlusu Tümgeneral Muhammed Emin Hasib, Yunus Emre Müdürü Savaş Şahin, Türk İşadamları ve çok sayıda öğrenci, öğretmen ve davetli katıldı.

Tören Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. İki ülke Milli Marşları dinlendikten sonra TİKA Kabil Koordinatörü Şahin, açılış ve hoşgeldiniz konuşması yaparak;  iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bin yılı aştığını ve gelecekte de devam edeceğini umduğunu, açılan su kuyusunun merkezde eğitim gören öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

Afaganistan Cumhurbaşkanlığı Diyanet İşleri Danışmanı Şahrani, iki ülke arasında mevcut olan dostluğun kalpten olduğunu, köklerin tarihe dayandığını ve resmi temasın ise 93 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Amanullah Han tarafından gerçekleştiğini dile getirdi.

Türkye Afganistan Büyükelçisi Vekili İlhan ise, medeniyetimizde önemli iki unsurun önemini, bunlardan birisinin su diğerin ise eğitim olduğunu belirterek, TİKA tarafından açılan bir su kuyusu ile merkez tarafından sağlanan eğitimin burada buluştuğunu ifade etti. Konuşmaların ardından açılışın gerçekleştirilmesiyle tören sona erdi.

Sonraki Haber

Azerbaycan’da Katılım Bankacılığıyla İlgili Bilimsel Hazırlıklar Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi İktisat Enstitüsü, İslami maliye sisteminin, katılım bankacılığının dünya ve Azerbaycan'daki durumu ve potansiyeli üzerine konferans düzenledi. TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....