Haberler

20 Şubat 2015

Azerbaycan’da Katılım Bankacılığıyla İlgili Bilimsel Hazırlıklar Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi İktisat Enstitüsü, İslami maliye sisteminin, katılım bankacılığının dünya ve Azerbaycan'daki durumu ve potansiyeli üzerine konferans düzenledi.

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. TİKA ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMEA) İktisat Enstitüsü tarafından düzenlenen konferansa İran, Türkiye, Malezya, Endonezya, Pakistan başta olmak üzere Müslüman ülkelerden uzmanlar katıldı.

Konferansın açılışında, İslami maliye sisteminin, katılım bankacılığının dünya ve Azerbaycan'daki mevcut durumu ve potansiyeli üzerine konuşmalar yapıldı. Konferansı düzenleyenlerden TİKA’nın Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, ortak değerleri korumaya ve dost ülkelerin ekonomilerine ilişkin bilimsel çalışmalara önem verdiklerini söyledi.

Katılım bankacılığının Azerbaycan'da henüz bilinmediğini ileri süren Polat, "Azerbaycan'da katılım bankacılığı yönünde ciddi potansiyel var. Küresel bankaların el attığı bu pazara maalesef Azerbaycan henüz girmiş değil. Bazı insanlar faiz nedeniyle ticareti bile yanlış görerek banka sisteminden çekiniyorlar" dedi.

AMEA İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Nazim İmanov da dünyanın mali kriz içerisinde olduğunu ve ekonomi uzmanlarının bu krizden kurtulmak için yollar aradığını vurguladı. Bu yollardan birinin de İslami bankacılık olduğunu ifade eden İmanov, "Amacımız İslami bankacılığın Azerbaycan'da uygulanma imkanlarını tartışmak ve bu konuda yeni düşünceleri öğrenmektir" diye konuştu.

Konferansta, "İslami maliye sisteminde bankacılık, sigorta, lizing ve diğer kuruluşlar", "İslami maliyede teori, metodoloji ve kavramsal yaklaşımlar", "İslami maliye ortamının şekillenmesi" ile "zekat ve hayır kurumları" gibi konular tartışıldı.

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Vlora Müftülüğü’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Vlora’daki Kırmızı Camii ve beraberinde yer alan Vlora Müftülüğü binasının tadilatı gerçekleştirildi. TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk’ta önemli projelere imza atan TİKA tarafından, Vlora’daki...