Haberler

27 Eylül 2019

7. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu Edirne’de Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Tarih Kurumu tarafından desteklenen 7. Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumu, Trakya Üniversitesinin (TÜ) ev sahipliğinde  Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Babacan, Sempozyum başkanı olarak açılışta yaptığı konuşmada, düzenlenen sempozyumlarla Osmanlı dönemini araştırdıklarını ve Osmanlı'nın dünyaya yaydığı anlayışı ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Osmanlı mirasını ortaya çıkarmak için çaba sarf ettiklerini belirten Prof. Dr. Babacan, "Balkanlar'daki Osmanlı barışını yani 'Pax Ottomana'yı yeniden tesis etmek niyetindeyiz. Bu amaçla her yıl sempozyumlar düzenlemekteyiz. Kitaplar, dergiler çıkartmakta ve akademik faaliyetleri teşvik etmekteyiz. Bu yılki sempozyumda 'Balkanlar'dan Anadolu'ya göç' temasını işliyoruz. Sempozyumlarımıza Avrupa'dan, Balkanlar'dan ve Türkiye'den çok sayıda akademisyen katılıyor ve Osmanlı tarihi derinlemesine araştırılıyor." şeklinde konuştu.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Edirne'nin Osmanlı'yı en iyi anlatan şehirlerden biri olduğunu belirtti. Göçün Türk tarihinde önemli etkileri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tabakoğlu, "Edirne hem Anadolu'dan Balkanlar'a doğru göçü hem de Osmanlı'nın son döneminde Balkanlar'dan Anadolu'ya doğru göçü bizzat yaşamış bir şehirdir. Önemli bir Balkan şehridir. Tarihi, kültürü ve mimarisiyle Osmanlı'nın özelliklerinin canlı olarak yaşandığı bir şehirdir." diye konuştu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Šerbo Rastoder’ın göç konulu konuşmalarını yaptığı sempozyuma Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Fransa, Yunanistan, Japonya, Kosova, Karadağ, Polonya, Romanya ve Sırbistan’dan akademisyenler katıldı.

Sonraki Haber

Dünya Gastroenteroloji Kongresine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının da (TİKA) desteğiyle Türk Gastroenteroloji Derneği ve Dünya Gastroenteroloji Organizasyonu  tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Dünya Gastroenteroloji Kongresi – WCOG 2019’, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Dünya genelinden (Amerika, Avrupa ülkeleri yanı sıra...