Haberler

15 Haziran 2016

6 Bin Afgan Öğrenciye Modern Eğitim Ortamı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil’de düzenlediği toplu teslim töreniyle, yaklaşık 6 bin öğrencinin taş zeminde oturarak eğitim gördüğü 4 okulun sıra ve masa ihtiyacını gidererek öğrencilerin yüzünü güldürdü.

Afganistan’da eğitim alt yapısının güçlendirilmesi amacıyla çok sayıda proje hayata geçiren TİKA projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA, Kabil’de faaliyet gösteren ve yaklaşık 6 bin kız öğrencinin taş zeminde oturarak eğitim aldığı Sufi İslam, Abdul Hadi Davi, Pağman Çevki Argandi ve Camal Mine okullarının sıra ve masa ihtiyacını gidererek eğitime büyük katkıda bulundu.

Sıra ve masaların toplu teslim töreninin yapıldığı Kabil Sufi İslam Kız Okulu’nda konuşan Kabil Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Said Mansur, yapılan yardımları takdir ederek Türkiye ve Afganistan kardeşliğinin çok derin olduğunu ve iki halkın iki bedende tek ruh gibi davrandığını belirtti. Mansur konuşmasının devamında “Türkiye’nin yardımları diğer ülkelerden farklıdır. İl İmar Ekibi binasını (PRT) okula dönüştüren tek ülke Türkiye’dir. Diğer ülkeler PRT’lerini yıktırmışlardır. Türkler askeri alanı eğitim alanına dönüştürdü yani tüfeği elimizden alarak yerine kalem verdiler. Tüfek ülkemizi harap etti kalemle ülkemizi kalkındıracağız. Bugün yapılan sıra masa yardımıyla 6.000 öğrencimiz eğitimlerini yerde değil masa sandalye üzerinde görecekler ki bu çok büyük bir yardımdır.  Gelecek sene yine 6.000 öğrenci bu sıra masalardan istifade edecekler bu sürdürülebilir bir yardımdır.” dedi.

Afgan Kızlarımız Ailemizin Bir Parçası

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise “Bu hafta bazı okullara destek verdik. Bibi Sengeri ve El-Fethe Kız Okullarında bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji laboratuarı kurduk. Şimdi ise 4 okulda binlerce öğrencimizin istifade edeceği sıra ve masaları teslim ettik.  Afgan kızlarımız bizim kızlarımız gibi onların iyi eğitim alması bizim içinde çok önemli. Eğitim alanında projeler gerçekleştirerek bu alandaki ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olacağız.” dedi

Konuşmalardan sonra; Sufi İslam Kız Okulu, Abdul Hadi Davi Lisesi, Pağman Çevki Argandi okulu ve Camal Mine Okulu müdürleriyle yapılan yardıma ilişkin listeler ve devir teslim tutanakları imzalanarak, öğrencilerin hazırladığı şiir okuma programı izlendi ve birlikte sınıflar gezildi.

Sonraki Haber

TİKA Kırgızistan’da Bölge Hastanesi Kardiyoloji Bölümünü Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da yılda 2.000 hastayı tedavi eden Işık Göl Bölge Hastanesi’nin kardiyoloji bölümünün tadilatı gerçekleştirildi. TİKA Karakol şehrinde bulunan ve Işık Göl vilayetinde yaşayan 500.000 nüfusa hizmet veren...