Haberler

18 Ekim 2021

13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu Rize’de Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi işbirliğinde 14-16 Ekim 2021 tarihlerinde Rize şehrinde “XIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” yapıldı.

TİKA’nın destekleriyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin ev sahipliğinde, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. Yılı ve Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı münasebetiyle 14-16 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen “ XIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” Rize’de gerçekleşti.

Her yıl farklı bir üniversite ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde yapıldı. Üç gün süren sempozyuma soydaş coğrafyalardan akademisyenlerden, Türkologlardan ve edebiyatçılardan oluşan yaklaşık 200’e yakın bilim insanı katıldı. Türkçenin tüm yönleri ile ele alındığı söz konusu sempozyumda, açılış ve kapanış oturumu ile birlikte 12 oturum gerçekleştirildi ve toplam 197 bildiri sunuldu.

Sempozyumdaki bildirilerde; Türk Dilinin Anadolu’daki ve soydaş coğrafyalardaki yapısal özellikleri ve karşılaştırmaları, Türkçe'nin dünya üzerindeki konumu, gelişimi, dünü, bugünü ve yarını, ünlü Türk şair, mutasavvıf ve yazarların eserleri, Türk dilinin söylem zenginliği ve Türkçe öğretimi gibi konulara değinildi.

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde yapılan programın açılışı Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa katılanları selamlayarak açılış konuşmasına başlayan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “2021 Yılı, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. Yılı ve bağımsızlığımızın sembolü Milli Marşımızın, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 100. yılı olması nedeniyle özel bir zaman dilimidir. Bundan dolayıdır ki, Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2021 Yılı Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmiştir. Böyle anlamlı ve özel yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini taşıyan üniversitemizde, kuruluşumuzun 15. yılında 13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunu düzenliyor olmaktan, Türkçe ile ilgili çalışma yapan yurt dışında ve ülkemizin farklı üniversitelerinde görev yapan alanında uzman siz değerli bilim insanları ile davetimize icabet ederek sempozyuma katılan saygıdeğer konuklarımızı Üniversitemizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.”  dedi.

Ayrıca bu uluslararası sempozyuma, TİKA’nın yanı sıra UNESCO, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu, YTB, Yunus Emre Enstitüsü ve TÜRKSOY gibi kurumlar destek verdi.

Sonraki Haber

Özbekistan’da “Türk Dünyası Şairler Buluşması” Etkinliği Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Özbekistan'ın Harezm Valiliği işbirliğinde 12-15 Ekim 2021 tarihlerinde Özbekistan’ın Hive şehrinde “Türk Dünyası Şairler Buluşması” yapıldı. Orta Asya’nın kadim şehirlerinden Özbekistan’ın incisi...