Haberler

18 Ekim 2021

Özbekistan’da “Türk Dünyası Şairler Buluşması” Etkinliği Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Özbekistan'ın Harezm Valiliği işbirliğinde 12-15 Ekim 2021 tarihlerinde Özbekistan’ın Hive şehrinde “Türk Dünyası Şairler Buluşması” yapıldı.

Orta Asya’nın kadim şehirlerinden Özbekistan’ın incisi Hive şehrinin 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesiyle ilgili etkinlikler koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu seneye ertelendi. Özbekistan'da başlayan Türk Dünyası Şairleri Buluşması'na Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Kuzey Makedonya ile ev sahibi Özbekistan'ın yanı sıra Rusya'nın Yakutistan bölgesi ve Başkurdistan Cumhuriyeti'nden şairler katıldı.

TİKA, TÜRKSOY ve Özbekistan’ın Harezm Valiliğinin işbirliği ile düzenlenen, 12-15 Ekim 2021 tarihlerinde yapılan bu seneki buluşma, büyük Türk şairi Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı’na ithaf edildi.

Türk Dünyası Şairleri Buluşması'na katılmak üzere ülkeye gelen Türk dünyasının ünlü şairleri Ürgenç Havalimanı'nda törenle karşılandı. Şairler, buluşmanın ilk gününde, ünlü Özbek şairi Agahi'nin Hive'deki müzesi ve adını taşıyan okulu ziyaret etti.

Daha sonra, Hive şehrindeki "İçan Kale" tarihi külliyesini gezen katılımcılar ardından Harezm Mamun Akademisi, Kamilcan Ataniyazov Müzesi, Harezm Makam Sanatı Merkezi, "Ulu Avlu" tarihi külliyesi ile Harezm tiyatrosunu ziyaret ettiler. Şairler ayrıca Ürgenç Devlet Üniversitesine giderek öğrenci ve öğretim görevlileriyle bir araya geldi.

16 Eylül 2021 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimî Konseyi 38. Dönem Toplantısında alınan kararla; Osmanlı devletine başkentlik yapmış, tarihi ve mimari dokusu ile büyüleyen, yeşili ve doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri hayran bırakan Bursa şehrimiz, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmişti. Bu nedenle, gelenekselleşen Türk Dünyası Kültür Başkenti programının önümüzdeki yıl ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tanzanya’da 3D Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Darüsselam Teknoloji Enstitüsü (DIT)’de Temel Düzey 3D Tasarım ve 3D Yazıcı Kullanımı eğitimi gerçekleştirildi. Enstitünün mühendislik bölümlerinden 20 öğrencinin katıldığı, 3 hafta süren 100 saatlik eğitim programını başarıyla...