Duyurular

06 Ağustos 2011

Somali'ye Gidecek Yardımları Taşıyan Uçak 8 Ağustos Pazartesi Günü Kalkıyor

06-08-2011

TİKA BAŞKANI DR. SERDAR ÇAM, “AFRİKA KITASINDA YAŞANAN AÇLIKLA TÜRKİYE’NİN UZUN YILLARDIR MÜCADELE ETTİĞİNİ, SOMALİ’YE YARDIM KAMPANYASININ DA BUNUN BİR PARÇASI OLDUĞUNU” BELİRTTİ.
Somali’ye gönderilecek acil gıda yardımlarıyla ilgili olarak TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam bir açıklama yaparak, TİKA’nın organizasyonunda Diyanet İşleri Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Kızılay ve Sabah Gazetesi’nin katkılarıyla oluşturulan ilk yardım kargosunun THY’nin de desteğiyle kendisinin de içinde bulunduğu bir heyetle 8 Ağustos 2011 Pazartesi günü saat 12:00’da yola çıkacağını ifade etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam açıklamasında şunları söyledi:

SOMALİ’YE YARDIM’IN İLK SEFERİ PAZARTESİ YOLA ÇIKIYOR.

“Somali’ye yardım kampanyası kapsamında hazırlanan ilk kargo uçağı, toplanan yardımlarla birlikte Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenecek törenle 8 Ağustos 2011 Pazartesi günü saat 12:00’da yola çıkacak. Yardım paketleri; TİKA’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın, Kızılay’ın, şahısların ve şirketlerin katkılarıyla oluşturuldu.

Sabah gazetesinin iletişim konusunda, THY’nin kargo uçağı konusunda verdiği destekle yola çıkacak yardım malzemeleri Somali’nin başkenti Mogadişu’da halka dağıtılacak.

TÜRKİYE’NİN AFRİKA’YA DESTEKLERİ SÜREKLİLİK ARZEDİYOR.
Hükümetimizin Afrika’ya verdiği önem bilinmektedir. Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında bu ülkelere yönelik olarak yıllık 200 Milyon Dolar kalkınma yardımı taahhüdü, Sahra Altı Afrikası’ndaki açlığa ve fakirliğe karşı savaşta önemli bir boşluğu dolduracaktır. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Türkiye’nin Afrika kıtasındaki projeleri ve En Az Gelişmiş Ülkeler’e yönelik kalkınma işbirliği taahhütleri kapsamında uzun süredir faaliyet yürütmektedir. Sudan, Etiyopya ve Senegal Program Koordinasyon Ofisleri ile Türkiye’nin kalkınma yardımlarını Afrika kıtasına ulaştıran TİKA, açlık ve fakirlikle savaşmak üzere temiz içme suyu temin edilmesi, tarım ve hayvancılık projeleri ve sağlık altyapısının yenilenmesi için katkılarını sürdürmektedir.

ACİL GIDA YARDIMLARI KADAR KALKINMA YARDIMLARI DA HAYATİ ÖNEME SAHİP
Pazartesi günü ilk grubu yola çıkacak gıda yardımları, şu an Afrika’daki kıtlıkla ilgili acil yardımlar kapsamında yapılmaktadır. Halkın sıkıntılarını gidermeyi amaçlamaktadır. Yaklaşık 4 milyon Somalili’nin açlıkla savaştığı ülkede sürekliliğini koruyan işbirliği ve kalkınma projeleriyle gelecek nesiller de güvence altına alınmalıdır. Uluslararası kalkınma işbirliği örgütlerinin acil yardımlar konusunda gereken hassasiyeti göstermesini istiyoruz.

Somali halkının bugününü olduğu kadar geleceğini de düşünmek zorundayız. TİKA olarak başlattığımız Afrika Tarımsal Kalkınma Programı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın işbirliğinde kıtadaki 13 ülkede (Burkina Faso, Cibuti, Etiyopya, Gine, Gine Bissau, Madagaskar, Mali, Kenya, Komor Adaları, Senegal, Rwanda, Uganda ve Tanzanya) çalışmalar yapıyor, açlığa karşı savaşıyoruz. Aynı zamanda Afrika’nın çeşitli bölgelerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın işbirliğinde su kuyuları açıyoruz ve temiz içme suyunun temin edilmesi için projeleri hazırlıyor, uyguluyoruz. Somali’ye yapacağımız acil gıda yardımlarının hemen sonrasında, bölgede güvenlik sağlanınca sürdürülebilir projelere başlayacağız. Tarım ve hayvancılık alanında ülkeye katkı sağlayacak, tarımsal kalkınma ile iktisadi bir faaliyet olarak ekonomiye girdi sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz. Afrika’da gıda sorununu çözebilecek mekanizmaların kurulmasının ve sürdürülmesinin önemini belirtmek istiyorum. Kıtada en büyük sorunlardan biri içilebilir suyun ve sulama suyunun temin edilememesi. Bölgede yaşanan sıkıntının sürekli artmasının nedeni kıtlık kadar tarım topraklarının yanlış sulanması ve içilebilir su kaynaklarının az olması. Afrika’daki gıda krizi ancak bütüncül bir yaklaşımla çözülebilir. Tarım, hayvancılık, içme ve sulama suyu temin edilmeden Afrika’nın yoksulluk ve açlık sorunu çözülemez. Biz bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

GIDA YARDIMLARI SÜRECEK
TİKA’nın koordinasyonundaki gıda yardımlarını uçak ve gemilerle Somali’ye etkin ve hızlı bir şekilde ulaştırmaya devam edeceğiz. Şu an TİKA, Diyanet İşleri Başkanlığı, Kızılay ve Sabah Gazetesi işbirliğinde içinde acil yardım mazlemelrinin bulunduğu bir gemi Somali’ye gitmek üzere hazırlanıyor. Soruna yaklaşım biçimimizi ortaya koyan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile işbirliğinde bir sondaj ekibini ve gerekli teknik malzemeleri gemiyle götürüyoruz. Bu ekip orada yeni kuyular açılmasını ve temiz içme suyunun temin edilmesini hedefliyoruz.

Uluslararası yardım kuruluşları bölgeye çözüm odaklı bir bakış açısıyla bakmalı, Somali’de ve açlıkla mücadele eden diğer Afrika ülkelerinde yaşanan insanlık dramı bir an önce durdurulmalıdır. Türkiye’nin, gıda krizine kalıcı çözümler getirmek için tarım, hayvancılık, sulama, sağlık alanlarında işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir kalkınma projelerine ve bu konudaki çabalarına tüm uluslararası kalkınma yardımı örgütleri katkıda bulunmalıdır. Somali örneğinden sonra açlıkla mücadele kapsamındaki çalışmalar dünya genelinde ivme kazanmalı ve Türkiye’nin bu konudaki çabası, uluslararası kalkınma yardımı örgütleri tarafından desteklenmelidir.”

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da 2000 Aileye Gıda Paketi Desteği

TİKA’dan Moğolistan’da 2000 Aileye Gıda Paketi Desteği