Haberler

09 Mart 2015

Türkmenistan S.A. Niyazov Tarım Üniversitesinde Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile S.A.NİYAZOV Tarım Üniversitesi arasında Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi’nin Uygulama Protokolü imzalandı.

03-04 Mart 2015 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli BERDİMUHAMEDOV ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın huzurlarında TİKA ile S.A.NİYAZOV Tarım Üniversitesi arasında Topraklı ve Topraksız Sera Kurulması Projesi’nin Uygulama Protokolü imzalandı.

1930’da eğitim vermeye başlayan S.A.NİYAZOV Türkmen Tarım Üniversitesi, Ziraat, Veterinerlik, Tarım Mühendisliği, Tarım Mekanizasyon, Tarım Ürünleri İşleme, Tekstil, Tarım Ekonomisi ve Yönetimi Fakültesi adında yedi fakülte, otuz bölüm, yirmi altı meslek dalında üç bin öğrencisi ve üç yüz kırktan fazla tecrübeli akademisyeni ile Türkmenistan tarım sektöründe ihtiyaç duyulan uzmanların yetiştirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

TİKA tarafından yürütülecek proje kapsamında; üniversite öğrencilerinin uygulamalı dersleri ve araştırma çalışmalarını yürütebilecekleri eğitim amaçlı bin metrekare alanda topraksız ve beş yüz metre kare alanda topraklı sera kurulması, seracılık alanında çalışacak personel için Türkiye'de ve Türkmenistan’da eğitimlerin düzenlenmesi, ortak bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesi ve ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların sağlanması öngörülmektedir.

Projenin hayata geçirilmesi ile iki ülke arasında tarım sektöründe yeni yöntemler ve teknoloji kullanımı alanlarında tecrübe paylaşımı ve işbirliğinin artırılması hedeflenmektedir.

Sonraki Haber

Karadağ'da Podgoritsa'ya Bağlı Tuzi Beldesi Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu'na Konferans Salonu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’ya bağlı Tuzi Beldesi’nde bulunan “Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu”nda yaptırılan konferans salonu, hizmete açıldı. Açılış töreninde, Tuzi Belediye Başkanı Abedin ADZOVİC, bölge milletvekillerinden Nikola GEGAJ, Karadağ...