Duyurular

28 Şubat 2013

2013 Türkiye Bursları Lisansüstü Başvuruları Başladı

 
2013 TÜRKİYE BURSLARI LİSANSÜSTÜ BAŞVURULARI BAŞLADI

Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler için burs fırsatı!
Dünyanın her ülkesinden başarılı binlerce öğrenciyi geniş burs imkânlarıyla Türkiye’nin en kaliteli üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora eğitimine davet ediyoruz.

Türkiye’nin dünya standartlarına sahip en iyi üniversitelerinde siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, hukuk, mühendislik, İslami ilimler, tarım, iktisat, medya ve iletişim, tarih, sosyoloji, mimarlık, dilbilim ve daha pek çok alanda lisansüstü eğitim alabilirsiniz.
Detaylı bilgi için Türkiye Bursları internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz: www.turkiyeburslari.gov.tr

Son başvuru tarihi: 31 Mart 2013

Başvuru Şartlan
Bir lisans programından mezun ya da bu akademik yılsonunda mezun olabilecek durumda olan adaylar Türkiye Burslarına başvurabilecektir.
Adaylardan yüksek lisansa başvuracakların 01.01.1983; doktoraya başvuracakların 01.01.1978 veya daha sonrası doğumlu olmaları şartı aranmaktadır.
Ayrıca adayların başvuracağı düzeyde Türkiye’de bir programda halen eğitim görmemeleri gerekmektedir.

Bursların Kapsamı
• Aylık burs
• Üniversite öğrenim harcı
• Sağlık sigortası
• Yurt
• Türkçe eğitimi
• Geliş-gidiş (İlk kayıt ve mezuniyet) ulaşım desteği

Başvuru

Başvurular www.turkiyeburslari.gov.tr  veya www.trscholarships.org  internet adresleri aracılığıyla yapılabilir. İnternet üzerinden başvuru yapacak adaylar, öncelikle kullanıcı adı ve şifre alarak yeni bir başvuru hesabı oluşturacaktır. Sisteme bu hesapla giriş yapan adaylar başvuru formunu doldurduktan sonra istenen belgeleri sisteme yükleyerek başvurularını tamamlayacakalrdır.

APPLICATIONS FOR 2013 TÜRKİYE SCHOLARSHIPS FOR POSTGRADUATE PROGRAMS ARE OPEN

A great scholarship opportunity for those students who wish to enroll in postgraduate or doctoral programs in Turkey!
We invite the successful students from all around the world for the post graduate and doctoral programs at the top universities in Turkey with attractive scholarship opportunities.

You can enroll post-graduate or doctorate studies at the world-class universities in Turkey in a variety of programs including, but not limited to political science, international affairs, law, engineering, İslamic Studies, Agriculture, Economics, Journalism, History, Sociology, Architecture and Linguistic Studies.
For more detailed information you can visit Turkey Scholarships web-site at: www.turkiyeburslari.gov.tr

Deadline for Applications: March 31, 2013

Application Requirements
Candidates who have graduated or to be graduated by the end of this year from a BA program are eligible to apply for the “Türkiye Scholarhips”.

Candidates who wish to apply for the post-graduate programs should be born not earlier than 01.01.1983, and for the Doctoral Program not earlier than 01.01.1978.

Furthermore, the candidates should not already be studying in a related program currently in Turkey at the level they wish to apply.

The scope of the scholarship
• Monthly stipend
• University Education Fee
• Health Coverage
• Residence (Dormitory)
• Turkish language training
• Two-way travel costs for the first enrollment and graduation times only.

Application procedure
The applications will be received through the web-sit.es www.turkiyeburslari.gov.tr  or  www.trscholarships.org Those who apply through internet will be required to obtain a user name and a password by creating a new account. Once the applicants log into the system with this account they will finalize their applications after filling out the application form and uploading the required documents on to the system.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Kolombiya Etabı Tamamlandı

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Kolombiya Etabı Tamamlandı