Haberler

26 Ocak 2024

TİKA’nın Destekleriyle Somali’de Fenni Yem Üretim Tesisi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali City Üniversitesi Ziraat Fakültesine kurulan yem üretim tesisi hizmete açıldı.

Başkent Mogadişu’da City Üniversitesinde gerçekleştirilen projeyle Ziraat Fakültesinin bünyesinde hayvanlar için fenni yem üretim tesisinin kurulumu TİKA tarafından gerçekleştirildi. Proje kapsamında tesise kurulan makine günlük 50 ton fenni yem üretme kapasitesine sahip bulunuyor.

Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlara sağlıklı ve güvenli fenni yem üretilmesinin amaçlandığı tesisten, ülkedeki tüm besicilerin verimli ve sürdürülebilir fenni yem temin edebilecekler.

Tesisinin açılışı törenine; İlçe Kaymakamı Aburrezzak Abdi, City Üniversitesinin Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Barqadle, TİKA Koordinatörü İlhami Turus ve ilgili kurumlardan temsilciler katıldı.

Törende konuşan İlçe Kaymakamı Aburrezzak Abdi, projenin sosyal katkısı yüksek, örnek bir proje olduğunu belirtti.

City Üniversitesinin yönetim kurulu başkanı Barqadle ise, ülkede hayvan besicilerine yönelik katkı sağlayan fenni yem üretim tesisi sayesinde kaliteli ve sürdürebilir yem temini imkanına sahip olmanın önemini vurguladı. Projenin bu bakımdan çok kıymetli bir adım olduğunu ifade eden Barqadle, TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus da konuşmasında, sağlanan Yem Üretim Tesisinin hayvan besicilerine, çifçilere hayırlı olmasını temenni ettiğini belirterek, söz konusu yem üretim tesisinin Somali halkına önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteğiyle Yenilenen Pakistan'daki Veraval Türk Toplumu'nun Okulları Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) desteğiyle Pakistan'da yenilenen Veraval Türk Toplumu'na ait ilkokul ve ortaokul açıldı. Veraval Türk Toplumu'na ait ilk ve orta dereceli okulların açılışı, Sindh Eyaleti Eğitim Bakanı Rana Hussain, Türkiye'nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve diğer...