Haberler

26 Ocak 2024

TİKA’nın Desteklediği “1. Rohingya Futbol Ligi” Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrindeki kamplarda ilk kez düzenlenen 1. Rohingya Futbol Ligi’ne sponsor oldu. 

2017’de Myanmar’ın Rakhine bölgesinden Bangladeş’e sığınan Arakanlıların Cox’s Bazar şehri sınırlarında bambu evlerden inşa edilen sığınmacı kamplarında süren zor koşullardaki yaşamlarının 6. yılı geride kalırken, TİKA kamplardaki hayatı kolaylaştırmak ve normalleştirmek için desteklerine devam ediyor. 

12 takımdan oluşan ve TİKA sponsorluğunda ilk kez düzenlenen 1. Rohingya Futbol Ligi, yaklaşık 10.000 kişi tarafından izlenen açılış maçıyla başladı. 

Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiserliği (RRRC) eşgüdümünde, TİKA, Türk Kızılay, Bangladeş Kızılay Topluluğu ve sahada yardım faaliyetleri yürüten 14 STK’nın katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açılışı,  resmi yetkililerin ve Rohingyalıların katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. 

Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiseri Mizanur Rahman, açılış maçında yaptığı konuşmasında Rohingya toplumunun imajını, geleneklerini ve mirasını yeniden canlandırmak için birlik olmanın önemine değindi. Rahman, turnuvanın dayanışma duygusunu geliştirmesini ve Arakanlıların nihai olarak anavatanlarına dönüşlerini kolaylaştırmasını amaçladığını vurguladı. 

Katılımcıları çatışma ve suçlardan uzak durmaya çağıran Rahman, etkinliğin Rohingya toplumuna olumlu katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti. 

Açılış Töreni sırasında RRRC, spor malzemeleri temininde ve etkinliğin organizasyon aşamalarına destek sağlayan TİKA’ya şükranlarını sundu. 

Açılış maçında Shaheb Bazar Futbol Takımı, Naymoy (3) Futbol Kulübü karşısında 1-0’lık skorla galip gelerek bir ay boyunca sürecek heyecanlı bir rekabeti başlattı.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Laos’ta Mittaphab Hastanesine Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Laos’un başkenti Viyentiyan’da bulunan Mittaphab Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde kullanılmak üzere tıbbi ekipman desteğinde bulundu.  Teslim törenine Laos Sağlık Bakan Yardımcısı Phayvanh Keopaseuth, T.C. Viyentiyan Büyükelçimiz Orhan Işık, Mittaphab Hastanesi Başhekimi Sonexay Rajvong ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve TİKA personeli katılım sağlandı.  Törende konuşan Laos Sağlık Bakan Yardımcısı Keopaseuth, TİKA’nın gerçekleştirdiği...