Haberler

26 Ocak 2024

TİKA, Tunus Resmi Ajansı İçin Televizyon Stüdyosu Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus Haber Ajansına (TAP) yüksek teknolojili televizyon stüdyosu kurdu. 

TİKA ile TAP iş birliğinde, modern teknolojik ekipmanlar ile donatılan televizyon stüdyosu, gösteri ve kurgu salonu olmak üzere üç bileşenden oluşuyor. 

Başkent Tunus’taki TAP merkezinde kurulan stüdyo için yapılan açılış törenine, Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, TAP Genel Müdürü Nacih el-Misavi, Tunus TİKA Koordinatörü Ali Fuat Cebeci, Tunus’ta görev yapan yabancı basın temsilcileri ve TAP çalışanları katıldı. 

TİKA’nın TAP için kurduğu televizyon stüdyosunun kamuoyunun doğru ve etkili bir şekilde bilgiye erişmesine büyük katkı sağlayacağını belirten Büyükelçi Çakıralp, “Bildiğiniz gibi TİKA, Tunus’ta 2012 yılından bu yana faaliyet gösteriyor ve bugüne kadar 200’ün üzerinde projeye imza attı. Tunus ile olan kardeşlik ilişkisinden dolayı gururluyuz, iş birliğimizin gelecekte de devam etmesini umuyoruz.” dedi. 

Açılış töreninde konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun Türkiye ile Tunus’un medya alanında iş birliğinin ilk adımı olarak gördükleri projenin kurumsal kapasiteyi geliştirmesinin ilk aşaması olmasından dolayı büyük önem taşıdığını söyledi. 

Nurdun, sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

“Ülkenin medya alanındaki kurumsal altyapısına destek için böyle modern bir stüdyonun hazırlanması projesi fevkalade önemlidir. Önem verdiğimiz projeler arasında yer alan medya projelerinin, eğitim, ekipman desteği ve karşılıklı işbirlikleriyle çeşitlendirilerek devam etmesini istiyoruz.” 

TAP Genel Müdürü Misavi ise “Tamamı TİKA tarafından karşılanan stüdyo, haber ajansımızın yeni bir vizyonla görsel ve işitsel üretimini artıracak önemli bir gelişmedir.” ifadelerini kullandı. 

Sonraki Haber

TİKA, 2023'te 1326 Proje ve Faaliyetle Türkiye’nin Dostluk Elini Dünyanın Dört Bir Yanına Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), 2023'te 1326 proje ve faaliyet gerçekleştirerek Türkiye’nin dostluk elini dünyanın dört bir yanına uzattı. 1992'de kurulan TİKA, bugüne kadar 30 binin üzerinde proje ve faaliyet yürütürken projelerinin yüzde 93’ünü,...