Haberler

26 Ocak 2024

TİKA Kamerun’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına Spor Sahası İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’un Batı bölgesinin Dschang şehrinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı anısına çok amaçlı spor sahası inşa etti. 

Proje çerçevesinde, Kamerun Spor ve Beden Eğitimi Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Ulusal Gençlik ve Spor Merkezi CENAJES’in, Dschang şehrindeki şubesine ait yerleşkede bulunan ve TİKA tarafından inşa edilen çok amaçlı spor sahası, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü münasebetiyle “100. Yıl Türkiye-Kamerun Çok Amaçlı Spor Sahası” adıyla hizmete sunuldu. 

Törene; CENAJES Dschang Direktörü Nana Kouakam ve TİKA Yaounde Koordinatörü Burak Özden’in yanı sıra sporcu, antrenör ve davetliler katıldı. 

CENAJES Dschang Direktörü Kouakam törende, TİKA’ya teşekkür ederek söz konusu sahanın öğrencilerin beden eğitimine katkı sağlamanın yanı sıra, bu çerçevedeki eğitim olanaklarının çeşitlendirilmesine imkan verdiğini, ayrıca söz konusu proje aracılığıyla bölge halkına farklı spor dallarında güvenli ve ücretsiz bir tesis sunulduğunu belirtti. 

TİKA Yaounde Koordinatörü Özden ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.  kuruluş yıl dönümünde gerçekleştirilen proje ile iki ülke arasında sporun birleştirici ruhundan ilham alarak dostluk köprüleri kurmayı amaçladıklarını kaydetti. 

1950’de beden eğitimi öğretmeni ve antrenör yetiştirmek amacıyla kurulan CENAJES’in Dschang şehrindeki yerleşkesinde basketbol, futbol, tenis, voleybol, hentbol ve korfbol sporları yapılıyor. 

Sonraki Haber

Filistin’de Afet Yönetiminden Sorumlu Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne Destek 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), afet yönetiminden sorumlu Filistin Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne kurumsal kapasitenin geliştirilmesine yönelik ekipman desteğinde bulunuldu.  Filistin Sivil Savunma Genel Müdürlüğünün kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, bu sayede müdahale sürelerinin iyileştirilmesi ve daha az can kaybının yaşanması amacıyla ihtiyaç duyulan motorlu hidrolik kesme makineleri...