Haberler

26 Ocak 2024

TİKA Gazze’ye Yardımlarını Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İsrail saldırılarının devam ettiği Filistin’in Gazze kentine yönelik insani yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana süren saldırılar sonucunda şu ana kadar 25 bin Filistinlinin yaşamını yitirmesine, 62 bin kişinin yaralanmasına, 1.7 milyon Gazzelinin ise yaşadığı yeri terk etmesine ve on binlerce evin yıkılmasına sebep oldu.

Gazze’nin kuzey ve orta bölgelerindeki saldırıların yoğunlaşması ve bu bölgelerdeki halka karşı uygulanan tahliye baskıları sonrasında bir milyondan fazla insanın bulunduğu Refah kenti, yerinden edilenler için ana sığınak haline geldi.

Yardım malzemeleri sınırlı ve yetersiz

Uygulanan kısıtlamalar nedeniyle insani yardım kuruluşlarının faaliyetlerinin yanı sıra gıda, su ve ilaç gibi yardım malzemelerinin girişleri de çok sınırlı ve yetersiz kalıyor.

İnsani yardıma erişimde en fazla sıkıntıların yaşandığı Refah, Deir al Balah ve Az Zawayda bölgelerindeki çadır kamplarında barınan ailelere TİKA tarafından gıda malzemeleri ulaştırıldı.

Tedarik sıkıntısı sebebiyle Gazze içinden temin edilebilen çeşitli sebzelerden oluşan paketler Gazzeli bin aileye dağıtıldı.

Gazzelilere yönelik olarak daha önce de temel hazır gıda malzemelerinden oluşan paketlerin yanı sıra tıbbi malzeme, şilte, battaniye ve kışlık kıyafet desteği verilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Kültürel Hayata Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Herat Yazarlar Birliği binasının bakım ve onarımını yaparak, donanım desteğinde bulundu. Herat Yazarlar Birliği, Afganistan’ın ilk edebiyat kuruluşu olmakla birlikte bir asra yakındır kültür ve edebiyat alanında faaliyetlerine...