Haberler

26 Ocak 2024

Pakistan’daki El Yazması Eserlerin Korunmasına TİKA’dan Destek 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yetkililerinden oluşan bir heyet, Pakistan’da el yazma eserlerin korunması alanında gerçekleştirilebilecek işbirliği projeleri kapsamında Pakistan’a bir ön çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 

TİKA koordinasyonunda gerçekleşen 9 günlük ziyaret kapsamında, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanı Dr. Nil Baydar, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığında Araştırmacı olarak görev yapan Mesut Demir ve TİKA yetkililerinden oluşan heyet; İslamabad’da bulunan Pakistan Milli Kütüphanesi ve Quaid-i Azam Üniversitesi Kütüphanesi, Lahor’da bulunan Pencap Üniversitesi Kütüphanesi ve Lahor Müzesi, Karaçi’de bulunan Sind Ulusal Arşivleri ve Pakistan Milli Müzesini ziyaret etti.  

Ziyaret edilen yerlerdeki yazma eserler koleksiyonlarını inceleyen heyet, insanlığın ortak kültürel mirasını oluşturan bu önemli eserlerin daha iyi koşullarda muhafaza edilmesi için gerçekleştirilebilecek işbirliği projeleri hakkında ilgili kurum yetkilileri ile istişarelerde bulundu.  

TİKA tarafından bu yıl başlatılması düşünülen Pakistan’da Yazma Eserlerin Korunması Programı kapsamında; ilk etapta İstanbul’da “Önleyici Koruma Tedbirleri Alanında Teknik Eğitim” programının gerçekleştirilmesi, sonrasında önleyici koruma tedbirleri için gerekli malzeme ve ekipmanın TİKA tarafından temin edilerek ilgili Pakistanlı kuruluşlara verilmesi ve yerinde uygulama çalışmalarının gerçekleştirilmesi planlanıyor. İleriki aşamalarda ise Pencap Üniversitesi Kütüphanesinde yazma eserlerin muhafaza edileceği depo alanlarının yeniden düzenlenmesi ve Türkiye’de “Yazma Eserlerin Aktif Konservasyonu Uygulama Eğitimi Projesi”nin gerçekleştirilmesi planlanıyor.  

Sonraki Haber

TİKA’dan KKTC’de Kadın İstihdamını Arttırmaya Yönelik Proje

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Kadın Girişimciler Konseyi iş birliğiyle düzenlenen 'Uygulamalı Eğitimlerle 2023 Dijital Dünyada Kadın Projesi' başarıyla tamamlandı.  İkinci kez düzenlenen proje kapsamında kadın girişimcilere çeşitli...