Haberler

16 Eylül 2019

Yeryüzünün Renkleri Mozambik’te Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Mozambik’in başkenti Maputo’da bulunan gönüllülere geleneksel sanatlardan olan batik eğitimi verildi.

Mozambikli öğrencilerle gerçekleştirilen beş günlük atölye eğitimini başarıyla tamamlayan gençlere sertifikaları, Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan’ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle verildi. 

TİKA’nın gönüllü gençleri batik atölyesi çalışmaları kapsamında Mozambikli öğrencilerle bir araya gelerek Afrika kültürünü yakından tanıma fırsatı yakaladı. Hayal gücünün kumaş üzerinde yansıma bulduğu batik sanatının eğitimi kapsamında yeryüzünün tüm renkleri Mozambikli ve Türk öğrencilerin çalışmalarıyla ortaya konulan ürünlerde hayat buldu.

Söz konusu atölye eğitiminin yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından Türkiye’den getirilen kırtasiye malzemesi ve oyuncaklar da Mozambikli çocuklarla paylaşıldı. “Herşey Bir Tebessüm İçin” sloganıyla çıkılan yolculukta Mozambikli çocukların mutluluğuna ortak olundu.

Program kapsamında Maputo’da bulunan 16 gönüllü öğrenci TİKA Maputo Program Koordinasyon Ofisini ziyaret etti. Türkiye Cumhuriyeti Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, Mozambik Dışişleri Eski Bakanı Sayın Dr. Leonardo Simao, Türk Hava Yolları Maputo Ofisi, Ticaret Müşavirliği ve önemli Türk yatırımlarının temsilcileri ile gerçekleştirilen söyleşilerde Türkiye-Afrika ilişkileri ve Mozambik’in kalkınması konuları hakkında bilgi edinildi. Söyleşide Sayın Simao kendi gençliği sırasında bu imkânların olmasını dilediğini ve bu sayede kültürlerin ve ülkelerin daha hızlı kaynaşabileceğine inandığını belirtti.

Eğitimden sonra yetimhaneleri ziyaret eden gönüllüler Mozambikli çocuklarla oyunlar oynadı ve hediyeler verdi. 1 Mayıs Yetimhanesi Müdürü Ana Chanola Zimbane;  “Ne zaman Türkler gelse çocuklar çok mutlu oluyor, burası sizin eviniz.” dedi.  Maputo’ya veda etmeden önce şehrin önemli tarihi, kültürel ve doğal alanlarını ziyaret eden gönüllüler ülkenin kültürü ve yaşantısı hakkında bilgi edindi.

Üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amaçlanan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Türkiye'nin farklı üniversitelerinden 500 öğrenci, 35 ülkeye saha ziyareti gerçekleştiriyor.

Sonraki Haber

TİKA Gönüllüleri Hırvatistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "Tecrübe Paylaşımı Programı" kapsamında Hırvatistan’da bulunan gönüllü öğrenciler, 8 gün süren programda birçok faaliyete katıldı. 15 gönüllü öğrencinin katılımıyla Hırvatistan’da gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında öğrenciler, ülkenin birçok şehir...