Haberler

24 Mart 2014

Yemen Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü'nün Açılışı Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın tefriş ettiği Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün açılışı gerçekleştirildi. Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü açılışı kapsamında Yemen’de bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Yemen’de çeşitli temaslarda bulundu. 

Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün açılışı kapsamında Yemen’de bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yemen temasları kapsamında Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’yi makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye’nin eğitim alanında çok önemli mesafeler kat ettiğini belirten Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, eğitim alanındaki yardımlaşmanın Yemen için çok önemli olduğunu ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin eğitim alanında büyük bir gelişim kaydettiğini belirten Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, “Türkiye artık tecrübelerini başka ülkelerle paylaşmaktadır. Biz gelişmekte olan bir ülke olarak ve Türkiye’nin de dostluğuna sahip bir ülke olarak eğitim, öğretim ve sağlık alanlarında Türkiye ile tecrübe paylaşımı bekliyoruz. Bunun yanında güvenlik alanında ve silahlı kuvvetlerimizin desteklenmesi alanlarında da desteğe ihtiyacımız var. İnşallah bu ziyaretiniz büyük bir başlangıç olur ve ilk etapta sağlık ve eğitim alanlarında kalkınmamızın ilk temellerini atmış oluruz’’ diye konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise TİKA’nın Yemen’de faaliyetlerine tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayarak, “Yemen Planlama Bakanlığı ile yaptığımız ortak istişarelerle Yemen’de hangi alanlarda projeler geliştireceğimizi ele alıyoruz. Bu yeni projeler ile kardeş ve dost ülke Yemen’e katkıda bulunacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

2012 yılından beri Yemen’de önemli projeler gerçekleştiren TİKA’nın çalışmalarının Yemenli yetkililerin tavsiyeleri ile geliştirileceğini belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, bu gibi katkıların iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük ivme kazandıracağını dile getirerek Yemen’in siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda da etkinliğini arttırıcı çalışmalar yapmayı ümit ettiklerini söyledi.

TİKA’nın 35 ülkede ofisinin bulunduğunu ve 110 ülkede proje geliştirdiğini bildiren TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanı Hadi’ye TİKA’nın faaliyetlerini anlattı. TİKA’nın elindeki imkanlar nispetinde birçok hayırlı işe imza attığını anlatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ’’Tüm kardeş coğrafyaların yanı sıra Asya hatta Avrupa’da da önemli katkılar sağlıyoruz. Öncelikli hedefimiz kalkınmada sürdürülebilirliği sağlayabilecek, ekonomik gücü canlı tutabilecek projeler geliştirmek” diye konuştu.

Türkiye, Yemen’in en zor zamanlarında yanında durdu
Cumhurbaşkanı Hadi ile görüşmesinin ardından Başbakanlık çalışma ofisine geçen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Yemen Başbakanı Muhammed Salim Basindeva ile bir araya geldi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, beraberindeki heyet ile Basindeva’ya TİKA’nın Yemen’deki misyonunu anlattı. Yemen ve Türkiye’nin ’’kadim dostluğuna’’ dikkati çeken Basindeva, “Yeni kuşaklar olarak görevimiz bu ilişkileri yeniden canlandırmaktır. Ülkenizde Recep Tayyip Erdoğan gibi bir başbakanın olması ve onun vizyonu ile bu iki ülke arasındaki ilişkiler gün geçtikçe gelişiyor” dedi.

Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü açılışı
Temasların ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet düzenlenen törenle TİKA’nın tefriş ettiği Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün açılışını gerçekleştirdi. Açılışa TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın yanı sıra Yemen’de resmi temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman, TİKA Yemen Koordinatörü Prof. Dr. Faruk Bozgöz, Yemen Teknik Eğitim Bakanı Mahfuz Bahac, Sana Belediye Başkanı Abdulkadir Hilal ve Türkiye’den gelen heyetler katıldı.

TİKA ile Yemen Milli Eğitim Bakanlığı ve Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği bakanlıklarınca bir de protokol imzalandı. Yemen’de devlet okullarının ihtiyaç duyduğu okul araç gereçlerinin Yemen’de üretimine yönelik projenin protokolü Yemen Milli Eğitim Bakanı Abdürrezzak el-Eşvel, Yemen Planlama Bakanı Muhammed es-Saad ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından Yemen Başbakanı Basindeva’nın huzurunda imzalandı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yemen Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında Yemen’deki devlet okullarının demirbaş ihtiyaçlarını kendi kaynakları ile üretebilmesine yönelik çalışma başlattıklarını, projenin Yemen’in dışa bağımlılığını aşması noktasında katkı sağlayacağını kaydetti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün açılışında yaptığı açıklamalarda, Yemen-Türkiye Mesleki Eğitim Enstitüsü’nün herkes için hayırlı olması dileklerinde bulunarak, projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan Emniyetine Malzeme Desteği

Afganistan’da, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma kadar bir çok alanda faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Merkezi Yönetimlerin Güçlendirilmesi kapsamında Cevizcan Vilayeti İl Emniyet Müdürlüğü ve 10 İlçe Emniyet Müdürlüğüne malzeme desteğinde bulundu. TİKA...