Haberler

06 Şubat 2014

Ürdün'deki Filistinli Mültecilere ve Yoksul Ürdünlüler'e Gıda Yardımı

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ürdün’de bulunan Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyetin katılımıyla, Ürdün’deki Kamplarda Yaşayan Filistinli Mültecilere ve Yoksul Ürdünlülere Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gıda yardımında bulunuldu.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda temaslarda bulunmak üzere Ürdün’de bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Ürdün Üniversitesi’ni ziyaret etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam öncelikle Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kleif El- Taravneh ile bir araya geldikten sonra Ürdün Üniversitesi’nde inşaatı ve donatımı TİKA tarafından yapılan Türk Dili Bölümü ve Türk Köşesi’ni ziyaret etti.

Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Travneh, Ürdün Üniversitesi’nin Türkiye ile öğrenci değişimi gibi birçok alanda ortak proje yaptıklarını ifade ederek, son olarak Marmara Üniversitesi ile yaptıkları anlaşma ile Marmara Üniversitesi’nde Arapça ve Türkiye-Ürdün İlişkileri Merkezi kuracaklarını belirtti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA’nın eğitim alanında da çalışmaları olduğunu ifade ederek, Ürdün Üniversitesi ile kapasite artırma çalışmaları ve teknik projeler yapmak istediklerini söyledi. Geçen yıl TİKA tarafından kurulan ve 5 öğretim üyesinin ders verdiği 137 öğrenciye sahip Türk Dili Bölümü’nü de ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, buradaki TİKA tarafından yapılan dersliği de gezdi.

Ürdün’deki kamplarda yaşayan Filistinli mültecilere ve yoksul Ürdünlülere gıda yardımı
Ürdün’ün Başkenti Amman’a 20 km mesafede bulunan ve en yoğun nüfusa Filistin mülteci kampı olan Beka Kampı’nı ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Ürdün Filistin İşleri İdaresi Başkanı Mahmud Akramavi ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Ürdün Temsilcisi Roger Daves ile kampı gezdi. Kampta Kadın Programları Merkezi’ni ve bir hastaneyi ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Filistinlilerle sohbet etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Beka Kampı’ndaki Filstinlilere dağıtılmak üzere gıda yardımı yaptıklarını belirterek, “Sizlere Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk halkının selam ve muhabbetlerini iletiyorum. Burada yaptığımız yardım çok küçük, bizim asıl dayanışmamız gönlümüzdedir” diye konuştu.

TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Beka Kampı’ndaki Filstinlilere yardım dağıtımını tamamladıktan sonra, Ürdün Haşimi Yardım Vakfı’na (JHCO) geçerek, yoksul Ürdünlülere dağıtılmak üzere TİKA tarafından temin edilen mutfak eşyası ve oyuncak dağıtım törenine katıldı. Daha sonra heyet, Ürdün temasları kapsamında Kraliyet Bilim Merkezi ve Amman Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti.

Kraliyet Bilim Merkezinde TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a merkezin kurucusu Prenses Sümeyye bint el-Hassan tarafından bilgi verildi. Ürdün Kralı II. Abdullah’ın kuzeni olan Prenses Sümeyye bint el-Hassan merkezde bilim, kalkınma, girişimcilik, eğitim ve teknoloji alanında çalışmalar yaptıklarını söyledi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da Kraliyet Bilim Merkezi ile işbirliğini değerlendireceklerini belirtti.

Merkeze gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Amman Yunus Emre Enstitüsünü de ziyaret eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, burada Türkiye Mezunları Derneği, Türk Hayır Cemiyeti ve Türk-Ürdün Dostluk Derneği mensupları ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yunus Emre Enstitüsünün aktiviteleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ilerlediğine işaret ederek, “Biz uzun yıllar bir arada yaşadık, gözlerimiz ile de anlaşıyoruz. Ancak Yunus Emre Enstitüsünün burada Türkçe öğretmesi ve bizim de Türkiye’de Arapça eğitim vermemizle geçmişteki yanlış anlaşılmaların ve eksik bilgilerin düzeltilmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu. Ayrıca TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Ürdün genelinde düzenlenen 24 Yaş Altı Uluslararası Satranç Turnuvası’nda birinci, ikinci ve üçüncü olanlara ödüllerini takdim etti.

Heyet, daha sonra akşam yemeğinde Ürdün Ulaştırma Bakanı Lina Şebib ile bir araya geldi. Bakan Şebib, ulaştırma alanında Türkiye ile tecrübe paylaşımı yapmak istediklerini belirtti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da işbirliği için hazır olduklarını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kudüs'teki Okullara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Doğu Kudüs’te Filistin’e ait 4 okulda kullanılmak üzere temin edilen bilgisayar laboratuvarı, internet ve güvenlik kamerası ekipmanları düzenlenen törenle Filistinli yetkililere teslim edildi. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim...