Haberler

28 Nisan 2023

Uluslararası Siber Suçlar Kurultayı TİKA'nın Desteği İle Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Adalet Akademisi işbirliği ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) desteği ile "Siber Suçlar Kurultayı" Bursa'da düzenlendi.

Türk Yargı Eğitim Ağı (TYEA) faaliyetleri kapsamında Türkiye ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsilcilerinin katıldığı, ülkeler arasında "Uluslararası hukukta ve ulusal hukuklarda siber suçlarla mücadele" başlıklarında bilgi alışverişinin sağlanması hedeflenen kurultayın açılış programı, kentteki bir otelde gerçekleştirildi.

Açılış programına Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, TDT Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Jafarov, Bursa Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Gülmüş, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Abdulkadir Şahin, Bursa Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mahmut Şahin, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sadık Bölek ile hakim ve savcılar katıldı.

Türk Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, "Türkiye Adalet Akademisi olarak Türk Devletleri Teşkilatları bünyesinde üye olan ülkeler ve gözlemci ülkelerin hakim savcılılarına yönelik Siber Suçlar Kurultay'ı düzenliyoruz. Kadim şehir Bursa'da Türk Devletlerinin hakim ve savcılarıyla birlikteyiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü çalışmalarında siber suçlar alanında gerçekten Avrupa'da bu suçlarla mücadele konusunda sayısı ülkelerinden bir tanesiyiz. Avrupa Konseyi yürüttüğü projelerle Avrupa ayağını yürütüyoruz. Siber suçlar çok önemli. Çünkü günümüz şartlarında internet ortamında kumar, bahis gibi suçların yanı sıra dolandırıcılık suçları da internet ortamında yaygın şekilde yer alıyor. Bazen bunların İP adresi başka ülkede, mail adresi başka ülkede, suçun ise ortaya çıktığı ülke başka ülke olabiliyor. Bu suçlarda diğer suçlara göre daha fazla bir işbirliği gerekebiliyor. Türkiye bu anlamda gerçekten güçlü bir yargı geleneğine sahip. Polisiminiz çalışmalarıyla Avrupa'nın sayılı ülkelerinden bir tanesiyiz" dedi.

"Bugün burada Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde kurmuş olduğumuz Türk Yargı Eğitim ağının ilk organizasyonunu tarihi şehir Bursa'da yapıyoruz" diyen Özdemir, "İlk konu olarak da önemli bir suç türü olduğu için ve birden fazla ülkeyi bir arada çalışmaya mecbur kılan bir suç olduğu için siberi seçtik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 45 savcı ve hakim arkadaşımızla birlikte bir eğitim programı düzenliyoruz. Katılımcı ülkelere faydalı olmasını diliyoruz. Biz onlardan destek istediğimizde bizim de onların hukuk sistemini bilmemiz gerekiyor ki yaptığımız talepler karşılanabilsin" ifadelerini kullandı.

"Türkiye ile KKTC arasında uygulanan mevzuatlar var"

KKTC Başsavcılık Kıdemli Savcısı Meryem Beşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında 2288 sayılı adli yardımlaşma mevzuatı vardır. Bu her ülkenin meclisinde oylanarak kabul edildi. Adli açıdan suçluların iadesi, tespiti ve ifadelerinin alınmasıyla ilgili olarak gerek soruşturma gerekse yargılama aşamasını ihtiva eden önemli ve uygulanmakta olan bir mevzuattır. Biz bu mevzuat çerçevesinde birçok suçluyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti ile yardımlaşma adı altında iade, ifade alma işlemlerini yapıyoruz. Son Adıyaman depreminde şikayetçilerin ifadelerini almaktayız. Bu soruşturma ve yargılama, mahkeme aşamasında önemli bir yardım ağıdır. Bu kurultayla ilgili olarak da siber suçlar, şu an günümüzde çocukların istismarıyla, internet hırsızlıkları ile ilgili herkesin mağdur olabileceği bir konudur. İleride gerçekleştirmemiz gereken yasal altyapının nasıl olması gerektiği ile ilgili olarak bizlere fikirler vermektedir. Bu eğitimin yapılması bizleri çok mutlu etmiştir" şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz"

Azerbaycan Bakü Bölge Mahkemesi Hakimi Murat Mahmadov, "Bildiğiniz gibi son senelerde siber suçlar önemli bir yer edindi. Şehirden şehre, ülkeden ülkeye bu suçlar artış gösterdi. Onun mücadelesin de sınır yok. Ona göre de Türkiye ve Türk devletlerinin arasında bu bilgilerimizi paylaşmamız ve neler yapacağımızı konuşmak çok önemliydi. Biz Türkiye ile kardeş bir ülkeyiz. Bizim kanunlarımız farklı olsa da birkaç mukavelelerimiz var. Türkiye Adalet Bakanlığı ile bizim Adalet Bakanlığımız arasında siber suçlarla ilgili de mukavelelerimiz var. Türkiye'nin kanunları bu konuda bizden daha ileride. Biz de Azerbaycan olarak o mücadeleyi öğrenmeyi ve Türkiye'nin tecrübesinden faydalanmak istiyoruz" dedi.

Sonraki Haber

“26. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı” İstanbul'da Düzenlendi

ICA Events tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) iş birliğiyle düzenlenen “26. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Fuarı” ( EMITT) 12-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Bu yıl 26. sı düzenlenen “Uluslararası Doğu...