Haberler

18 Nisan 2018

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA) 7. Konferansı Katar’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Polis Akademileri Birliği (INTERPA)’nın 2018 yılı faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen “Terörizm ve Aşırıcılıkla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar” ana temalı 7. INTERPA Konferansı’nda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen polis eğitim projeleri anlatıldı.

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Konferans’a 38 farklı ülkeye bağlı 47 polis eğitim kurumu ile 5 uluslararası kuruluştan (Avrupa Polis Akademileri Birliği, Güneydoğu Asya Ülkeleri Ulusal Polis Güçleri Birliği, TİKA, Suç Önlemede Afrika Gençlik Girişimi ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı) 105 temsilci katıldı. TİKA’nın gözlemci olarak davet edildiği Konferans’a TİKA  adına katılan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, TİKA’nın Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürüttüğü polis eğitimi programı hakkında bilgi verdi.

Konuşmasına 2011 yılında kuruluşuna destek sağladığımız INTERPA’nın 7. konferansına TİKA’yı gözlemci olarak davet etmesinden dolayı teşekkür ederek başlayan Yılmaz on sene önce başlatmış oldukları Polis Eğitim Programı kapsamında şimdiye kadar 30 ülkeden 7 bin beşyüz polise eğitim verdiklerini, ayrıca ülkelerin suçla mücadele kapsamında gerçekleştirmiş oldukları altyapıyı geliştirme çabalarına da destek sağladıklarını ifade etti.

Sudan’a Vücut İzleri Geliştirme Laboratuvarını temin ettiklerini dile getiren Yılmaz, küresel düzeyde işbirliğini geliştirmeye çok önem verdiklerini, bu amaçla Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi UNODC ile işbirliği içinde değişik eğitimler düzenlediklerini ilave etti.  2011 yılında kurulan ve hali hazırda 56 ülkeden 72 üyesi bulunan INTERPA Polis Akademileri arasında iletişime ve ortaklığa dayalı etkinlik ve verimliliği artırmaya yönelik çalışmaları yapmak, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımına imkân verecek ortak bir platform oluşturmak amacıyla Polis Akademisi öncülüğünde 2 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul’da kuruldu. 

Sonraki Haber

Türkiye Yüzde 25’lik Artışla Resmi Kalkınma Yardımlarını 8,14 Milyar Dolara Çıkardı

Afrika'dan Asya'ya, Latin Amerika'dan Ortadoğu'ya dünyanın dört bir yanında kalkınma yardımları yapan Türkiye, 2017'deki 8,14 milyar dolarlık resmi kalkınma yardımıyla dünya sıralamasında yerini aldı. TİKA'nın, 656 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 2005/11 sayılı Başbakanlık genelgesine...