Haberler

01 Mayıs 2015

Uluslararası Melamilik ve Seyyid Muhammed Nuru'l Arabi Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Melamilik ile ilgili Türkiye’de düzenlenen uluslararası ilk sempozyum olma özelliği taşıyan Uluslararası Melâmilik ve Seyyid Muhammed Nuru'l-Arabi Sempozyumu 9 Mayıs'ta Nuru'l Arabi'nin Balkanlara göçmeden önce yaşadığı Antalya'da gerçekleştirilecek.

Tasavvuf tarihinde önemli bir yer tutan ancak hakkında çok kişinin bilgi sahibi olmadığı özel bir alan olarak bilinen Melamilik akademik ve irfani boyutu ile Seyyid Muhammed Nuru’l Arabi’nin Balkanlara göçmeden önce yaşadığı yer olan Antalya’da ele alınacak.

TİKA ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sempozyuma Bosna Hersek, Kosova, Makedonya gibi birçok Balkan ülkesinden de konuşmacılar katılacak. Sempozyumda ayrıca Ustrumca Melami Tasavvuf Musiki Korosu’nun bir konseri yer alacak.

Sempozyumda yer alacak konuşmacılar şöyle; Ömer Tuğrul İnançer, Prof. Dr. Ahmet Güner SAYAR, Dr. Mustafa TATCI, Prof. Dr. Mehmet Necmettin BARDAKÇI, Doç. Dr. Haşim ŞAHİN, Prof. Dr. Ahmet ÖĞKE, Prof. Dr. Metin İZETİ, Doç. Dr. Abdulmecit İSLAMOĞLU, Prof. Dr. Ali BOLAT, Prof. Dr. İsmail GÜLEÇ, Sadık YALSIZUÇANLAR, Mustafa AYDOĞAN, Leyla İPEKÇİ, Doç. Dr. Metin BOŞNAK, Prof. Dr. Hayrettin KARA, Mahmut DİPŞAR, Dr. Mustafa TEKÇE, Fehmi ÖZDEN, Raif VRMİÇA, Burak ANILIR, Mahmut DJAFCHE, Doç. Dr. Amina Şiljak JESENKOVİÇ, M. Hakan ALŞAN, Metin ŞENTÜRK, Mehmet Akif KÖSEOĞLU, Doç. Dr. Ahmet ZILDZIC, Ustrumca Melami Tasavvuf Musikisi Korosu, Sedat ANAR.

 

 

 

 

 

Sonraki Haber

Saraybosna'da 23 Nisan Çocuk Parkı Açıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki resmi temasları kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan, 23 Nisan Çocuk Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. Novo Sarajevo Belediyesi, Saraybosna şehri ve kantonu içerisinde yer alan...