Haberler

06 Ocak 2016

Uluslararası Katılımlı Konuralp Çeltik Çalıştayı’nda TİKA Projesi Tanıtıldı

Dummy Image

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da gerçekleştirilen Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Uygulanan Pirinç Üretiminin Arttırılması Projesi Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından organize edilen Türkiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı, Konuralp Çeltik Çalıştayı’nda uluslararası topluma tanıtıldı.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Makedonya’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Makedonya’da gerçekleştirilen Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Uygulanan Pirinç Üretiminin Arttırılması Projesi Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından organize edilen Türkiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı, Konuralp Çeltik Çalıştayı’nda uluslararası topluma tanıtıldı.

Çalıştaya Amerika Birleşik Devletleri, Makedonya, Hindistan, Pakistan, Yunanistan ve birçok ülkeden uzman iştirak etti. Çalıştayda Makedonya’nın Koçani bölgesinde yer alan Pirinç Araştırma Enstitüsünde görevli ve TİKA projesinin yönlendirme kurulu  üyeleri, Prof. Dr. Dobre Andov, Prof. Dr. Danica Andreevska ve Prof. Dr. Emilija Simeonovsko tarafından Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Uygulanan Pirinç Üretiminin Arttırılması Projesi’nin Mekedonya çeltik tarımına olan katkıları konusunda bir rapor sunuldu.

Makedon uzmanlarca sunulan raporlarda ve bildirilerde, Makedonya ekonomisine katkı sağlayan proje kapsamında ekilen proje alanında ekilen, Halilbey, Gönen ve Gala çeşitlerinin Makedonya'da yetiştirilmek üzere tescil edilmesi için gerekli bütün çalışmaların tamamlandığı belirtildi. Halilbey, Gönen ve Gala çeşitlerinin bundan böyle Makedonya’nın pirinç çeşitleri olacağını ifade eden Makedon akademisyenler, 2015 yılında, Makedonya'da toplam çeltik ekim alanının %30'unda Türk çeltik çeşitlerinin ekildiğini belirterek, Türk iş adamlarının bölgede bu amaçla pirinç paketleme tesislerini kurduklarını ve çeltik alanında yapmış oldukları yatırımlarla 2016 yılında pirinç alanlarının daha da artacağını ifade ettiler.

Makedonya’da TİKA tarafından uygulanan proje sonucunda, gerçekleştirilen deneme-demonstrasyon çalışmalarının en önemli sonucu olarak, Türk pirinç çeşitlerinin Makedonya’da verimli ve kaliteli bir şekilde üretilebileceği görüldü. Kaliteli ürün, yüksek piyasa değerine sahip ve  iyi ekonomik gelir getirisi olan Türk çeltik çeşitleri, pirinç üreticileri tarafından kısa sürede kabul gördü. Proje ile bölgede ekonomik yatırımlar teşvik edilmiş, mevcut işletmecilerin gelirleri yükseldiğinden üretim teknolojilerini ve kapasitelerini yenileme çalışmaları gerçekleştirildi. Türk işadamları tarafından 130 bin kapasiteli pirinç paketleme tesisi kurularak, böylece pirinç üretiminde önemli sorun olan pazarlama sorunu ortadan kalktı.

Konuralp Çeltik Çalıştayı’nın üçüncü ve son günü, gerçekleştirilen oturumlar ve çalıştay sonuç raporunun oluşturulmasının ardından sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Kosovalı Polis Çocuklarını Sevindirdi

Hayata geçirdiği projeleriyle Kosova’nın kalkınmasına katkılar sağlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), sosyal faaliyetleriyle de halkın yanında olmayı sürdürüyor. TİKA, Kosova Polisi ile geliştirdiği işbirliği çerçevesinde Kosovalı polis çocuklarının yüzünü güldürdü.  TİKA Kosova...