Haberler

19 Temmuz 2022

Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali’ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle düzenlenen Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali Kırgızistan’da gerçekleştirildi.

TİKA’nın destekleriyle ve Ankara Kulübü Derneği Kırgızistan Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali / Yarışması” Kırgızistan’ın Çolpan Ata şehri Issık Gölü bölgesinde 27 Haziran – 2 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festival kapsamında düzenlenen yarışmalara Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Hindistan ve İngiltere’den 350’den fazla yarışmacı katıldı.

Organizasyon Komitesi ve Jüri Üyeleri

Festivalin organizasyon komitesinde, Magıc Felt Public Fund Kyrgyzstan ve Ununea Democrata Tatara kurumları yer aldı. Yarışmanın jüri üyeliğini Tatar Democratic Romania'dan Naım Belgın, Ankara Kulübü Derneği'nden Dr. Metin Özaslan, Macıg Felt Public Fund Kyrgyzstan'dan Burul Mambetova ve Orta Asya Kültür Festivalleri Koordinatörü Mira Toktogonova yaptı.

Ankara Kulübü Derneği Seymenleri Birinciliği Göğüsledi

Yarışmacılar; dans, müzik ve el sanatları alanlarında hünerlerini sergilerken Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali’nde jüri üyelerinin verdikleri puanlar sonucunda Ankara Kulübü Derneği Seymenleri birinciliği göğüsledi. Ankara Kulübü Derneği Bacıerenleri ise ikinci olarak yarışmayı tamamladı. Kazanan yarışmacılar "Kazakistan Almatı Şehir Gezisi" ile ödüllendirildi.

Birinci Olan Takım Festivalin Ardından Gösteri Sergiledi

Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali’nin ardından Ankara Kulübü Derneği Seymenleri başkent Bişkek'te bulunan ve TİKA tarafından tadilatı yapılan Kırgızistan Ulusal Tarih Müzesi'nde üç oyundan oluşan gösteri sergiledi. Müzedeki etkinliğe TİKA Kırgızistan Koordinatörü Osman Usta ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Genel Başkanı Atamşa Dursunov da katıldı.

29 Yılda 900’den Fazla Proje

TİKA Kırgızistan Koordinatörü Usta, TİKA’nın Kırgızistan’da 29 yıldır faaliyette olduğunu; eğitim, sağlık, tarım, kültür ve turizm alanlarında 900’den fazla projeyi hayata geçirdiğini belirtti. “Bişkek ve Oş Türk Dostluk Hastanesi ve Ulusal Tarih Müzesi tadilatı en büyük projemizdir” diyen Usta, “Kırgızistan bizim için Ata toprağıdır. TİKA için önemli ve ayrıcalıklı bir yeri vardır” şeklinde konuştu.

Tören sonunda seymen ve bacıerenlerimize müze gezdirildi.

Sonraki Haber

Tacikistan’da Mesleki Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de “Temel Ayakkabıcılık Eğitimi” verildi. TİKA’nın destekleriyle Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı bünyesinde bulunan Duşanbe Engelli Meslek Lisesinde bulunan Ayakkabıcılık Eğitim ve Üretim...