Haberler

16 Haziran 2022

Uluslararası Dergi Fuarı’na TİKA’dan Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) iş birliğinde hazırlanan 11. Uluslararası Dergi Fuarı İstanbul’da düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA ve TÜRDEB iş birliğinde 'Dijital Dönüşüm' temasıyla hazırlanan 11. Uluslararası Dergi Fuarı, 08-12 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Sirkeci Gar’ında düzenlendi. Fuara; Türkiye’nin 81 ilinden ve 30 ülkeden yaklaşık 450 dergi, yazar ve yayınevi katıldı. Fuara katılan Türk dünyası ülkeleri arasında KKTC, Azerbaycan, Irak-Türkmeneli, İran, Bulgaristan, Makedonya, Kırım, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Çuvaşistan, Tataristan, Doğu Türkistan ve Başkürdistan bulunuyor. Arap ülkelerinden ise Filistin, Mısır ve Dubai’den dergiler katıldı.

“Modern dergicilik metaverse dünyasında olacak”

Fuarın açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, okumanın düşünmeye ve hayal kurma gücünü arttırdığını belirtti. Demircan, dergiciliğin kitaptan farklı bir özelliği olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "İnsanın düşünce hayatından ilhamını, öğretisini, çizgisini ve eyleme geçecek duygu ile düşüncesini anlatacağı zemin dergiciliktir. Geçmişte düşüncenin aksiyona dönüşeceği zemini dergicilik gerçekleştirdi. Günümüzde de ortak aklın eylemini ifade edebildiği büyük bir alan olarak metaverse dünyası ortaya çıktı. Yeni modern dergicilik belki de metaverse dünyasında olacaktır."

Sultanbeyli Belediyesi ödüle layık görüldü

Uluslararası Dergi Fuarı’nın dördüncü gününde 2020-2021 yılının en başarılı dergisi ödüllendirildi.  TÜRDEB Dergi İzleme Komisyonunca “Dergi Dostu Belediye” ödülüne Sultanbeyli Belediyesi layık görüldü. Sultanbeyli Belediyesi adına ödülü Belediye Başkanı Hüseyin Keskin'e, Kültür ve Turizm eski Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı takdim etti. “Dergi Dostu Belediye” ödülüne layık görüldükleri için teşekkürlerini sunan Başkan Keskin, kültürel faaliyetlere, dergiciliğe, sanata, kitaba ve şiire önem vermeye devam edeceklerini belirtti. Prof. Dr. Nabi Avcı ise fuarın gerçekleşmesinde emek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Sultanbeyli Belediyesi, Esenler Belediyesi ve tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te "Suda Arama Kurtarma Eğitimi"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı (BİH) ve İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliğinde Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek’in Jajce kentinde 30 arama kurtarma...