Haberler

09 Ağustos 2012

Ukraynalı Bürokratlardan TİKA'ya Ziyaret

Ukraynalı Bürokratlardan TİKA'ya Ziyaret

Ukrayna Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden oluşan heyet Türkiye ile bilgi ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmek amacıyla 9-15 Temmuz 2012 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Heyet ziyaret programı doğrultusunda T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen eğitim programına katıldı. Ukraynalı yetkililer ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’yi, T.C. Dışişleri Bakanlığı’nı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’yı ziyaret etti.

Her Misafirimizi Ülkelerine Döndüklerinde Birer Fahri TİKA Temsilcisi Gibi Düşünüyoruz

Aralarında, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı, Anayasa Mahkemesi ile İletişim ve Cumhurbaşkanının Ukrayna Mahkemelerinde Temsili Genel Müdürlüğü Daire Başkan Yardımcısı ve Hukuk Genel Müdürlüğü Başuzmanının da hazır bulunduğu 7 kişilik heyeti TİKA’da Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er kabul edildi. Görüşme sırasında TİKA Başkan Yardımcısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın faaliyet alanları ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Er, ülkemizin bürokrasi alanında sahip olduğu bilgi ve deneyimden bahsederek, Ukrayna ile bu konuda işbirliği çalışmaları yapmanın iki ülke bürokrasisi açısından faydalı olduğunu ifade etti. Uzman eğitimleri projesi doğrultusunda Türkiye’nin birçok ülke ile karşılıklı tecrübe paylaşımı programını başarıyla yürüttüğünü söyleyen TİKA Başkan Yardımcısı, küresel dünyada işbirliği anlayışının çalışmaları hızlandırdığını ve başarıyla sonuçlandırdığını vurguladı.

Ukraynalı bürokratlar görüşme sonunda Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundu. TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er ise, Bizi ziyaret eden “Her misafirimizi ülkelerine döndüklerinde birer fahri TİKA temsilcisi gibi düşünüyoruz, çünkü inanıyoruz ve biliyoruz ki büyük dostluklar ancak işbirliği ile pekiştirilebilir” dedi.

Heyet, Türkiye’deki çalışma programının tamamlanmasının ardından Ukrayna’ya döndü.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Sudan'da Kurulan Gen Merkezi Afrika Kıtası İçin Umut Vaat Ediyor

Afrika’nın ilk gen merkezi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2011 yılında Sudan Cumhuriyeti’nde kuruldu. Merkez kurulduğu günden itibaren Afrika kıtasında tarım ve gıda merkezli çalışmalara başladı. Gen merkezi Bugüne kadar farklı bölgelerden...