Haberler

11 Nisan 2014

Ukrayna'da Diplomasi Akademisi ile İşbirliği

Ukrayna diplomasisinde büyük öneme sahip Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na Bağlı Diplomasi Akademisi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı arasında İyi Niyet Protokolü imzalandı.

TİKA gerçekleştirdiği projelerle Ukrayna’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna diplomasisinde büyük öneme sahip Diplomasi Akademisi ve TİKA arasında İyi Niyet Protokolü imzalandı. Diplomasi Akademisi’nde gerçekleştirilen imza törenine, Akademi Rektörü Büyükelçi Mıkola Kulinıç, TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Diplomasi Akademisi ve TİKA yetkilileri katıldı.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Diplomasi Akademisi Rektörü Büyükelçi Kulinıç, Türkiye’nin bölgede dengeleri koruyabilen ve uluslararası hukuk normlarına saygı duyan bir ülke olduğu ifade etti. Kulinıç ayrıca, iki kurum arasında işbirliğini geliştirecek protokolü imzalamaktan duydukları memnuiyeti dile getirdi.

“Türkiye gibi bize her an destek sağlamaya hazır bir ortağımız olması bizleri sevindiriyor” diyen Diplomasi Akademisi Rektörü Büyükelçi Kulinıç, işbirliğinin artarak devam edeceği yönündeki ümitlerini dile getirerek söz konusu işbirliği kapsamında somut proje tekliflerine değindi.

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise, Ukrayna’da yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra ülke için zor bir dönemde Türkiye’nin Ukrayna’yı desteklediğini vurguladı. Ukrayna’nın tüm güçlüklerin üstesinden gelerek modern dünyada kendi yerini bulacağına ve bu zorlu dönemi gerçekleştireceği reformlarla avantaja dönüştüreceğine yürekten inandığını ifade etti.

Ukrayna Diplomasi Akademisi, diplomatik ve konsolosluk hizmetlerde uzmanlara duyulan ihtiyacı gidermek amacıyla Ukrayna Devlet Başkanı kararı üzerine 1995 yılında Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturuldu. Akademinin en önemli görevleri arasında Ukrayna’nın dış ilişkilerini koordine edecek diplomatları yetiştirmesi yer alıyor.

Sonraki Haber

TİKA Yüzlerce Yıllık Geleneği Mehteranla Canlandırdı

İsrail’in Doğu Kudüs’ü 1967’de işgali sonrası neredeyse unutulmaya yüz tutan İslam komutanı Selahaddin Eyyubi’nin başlattığı Nebi Musa Şenlikleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle eski görkemli günlerine yeniden döndürüldü. Selahaddin Eyyubi’nin 1187 yılında başlattığı...