Haberler

19 Ocak 2015

Ukrayna’nın Ekonomik Modelleme Potansiyelinin Canlandırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Ukrayna’da Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi’ne teknik ekipman desteğinde bulunuldu.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ve SSCB’de uygulanan ekonomik planlamadan sorumlu Devlet Planlama Komitesinin halefi niteliği taşıyan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan Ekonomik Modelleme Devlet Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılış, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı ve donör kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla düzenlendi.  

Törende açıklamalarda bulunan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığına bağlı Enformatizasyon ve Ekonomik Modelleme Devlet Bilimsel Araştırma Enstitüsü Müdürü Volodımır Novoderejkin, Ukrayna ekonomisinin geliştirilmesine katkı sağlayacak ve ekonomik modelleme ve tahminleme faaliyetleri yürütecek Merkezin açılışının TİKA sayesinde mümkün olduğunu ifade ederek, TİKA’ya duyulan minnettarlığı dile getirdi.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na bağlı Ukrayna Devlet Maliye ve Uluslararası Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı İgor Gujva, teknik ekipmanın sağlanmasından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini bildirdi.  Ukrayna Devlet Maliye ve Uluslararası Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Gujva, üniversite ile Enformatizasyon ve Ekonomik Modelleme Devlet Bilimsel Araştırma Enstitüsü arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığı, söz konusu işbirliği kapsamında üniversite öğrencilerinin Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezinde staj göreceği ve resmi yazılım kullanarak araştırma yapacağını kaydetti.

Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi’nin oluşturulmasına yönelik proje teklifini TİKA’ya ileten Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı DTÖ ile İşbirliği ve Ticaret Koruma Daire Müdürü Sergey Kryuçkov ise, Amerika ve Avrupa Birliği kuruluşlarına başvurulduğu, söz konusu kuruluşlardan projenin ne kadar faydalı olduğuna dair geri dönüşlerin alındığı ancak somut yardım alınamadığını kaydetti. Kryuçkov, TİKA’dan hızlı cevap alınması ve projenin hemen hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu paylaştı.

Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi’nin Tefrişatı projesi kapsamında TİKA tarafından bilgisayar, veri taşıyıcılar ve ekonomik modellemede kullanılan yazılım temin edildi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Kadın İstihdamına Destek

Kosovalı işsiz kadınlara destek amacıyla kurulan Kosova Kadınlar Yardımlaşma Derneği'ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından teknik donanım desteğinde  bulunuldu. TİKA, Kosova’da istihdam artırıcı projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu çerçevede Kosovalı işsiz kadınlara...