Haberler

28 Mayıs 2018

Ukrayna’da TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'nın başkenti Kiev'de iftar programı düzenledi. 

TİKA tarafından Kiev'de düzenlenen iftara T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, İşgal Edilmiş Yerler Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, Ukrayna Müftüsü Said İsmailov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başsavcısı Gündüz Mamedov, üst düzey Ukraynalı devlet adamları ve Ukrayna’da yaşayan Türkler ve Kırım Tatarları katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, “TİKA olarak bulunduğumuz ülkede teknik ve kalkınma yardımlarına eğitim, sağlık, kültür alanlarında ve kurumların kapasite artırımına yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Yardımlaşma, dayanışma, kaynaşma gibi hususların önem arz ettiği mübarek Ramazan ayında sizlerle beraber olmak mutluluk verici. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Yönet Can Tezel, Ramazan ayının dayanışma ruhu, kardeşlik, sevgi ve huzuru temsil ettiğini söyledi. Ramazan’ın birleştiriciliğine işaret eden çeken Tezel, “Dünya sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Ukrayna, Türkiye, Filistin'in yanı sıra, Müslüman olmayan halklar da tabii sıkıntılar çekiyor. Dünyanın bugün bu değerlere ihtiyacı var” diye konuştu.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ise, “TİKA sağ olsun, mukaddes Ramazan vesilesiyle birlikte olma fırsatı bulduk. Böyle zamanlar, birbirimize daha fazla destek olmamıza vesile oluyor. İftar öncesinde okuduğumuz dualarda, Kırım'da hapiste olan kişilerin serbest bırakılmasını diledik” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Amerika Ülkesi Surinam’da İftar

Güney Amerika’da bulunan ülkeler içinde oransal olarak en yüksek Müslüman nüfusuna sahip ülke olan Surinam’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaklaşık 350 kişiye iftar programı düzenlendi. İftar programında, Endonezya, Hindistan, Afrika ve...