Haberler

27 Mart 2018

Ukrayna’da Hayırsever Ukrayna Yarışmasında TİKA’ya Ödül

Ukrayna’nın beşeri ve altyapı problemlerinin çözümüne katkı sağlayan kurum ve kuruluşların aday gösterildiği ‘Hayırsever Ukrayna’ yarışmasında aday gösterilen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) bir önceki sene olduğu gibi yine ödül aldı.

Kiev Belediyesi Salonunda ödülleri verilen yarışmaya Türkiye yanında ABD, Fransa, Polonya, Kanada, Macaristan, Danimarka, İsveç gibi ülkeler de aday gösterildi.  Yurtdışı Yardımları kategorisinde TİKA 2017 senesinde olduğu gibi yine ödüle layık görüldü.

Ukrayna’nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekillerinin iştirakiyle gerçekleştirilen ödül töreninde Ukrayna’daki Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan Mezheplerinin dini liderleri de söz alarak hayırseverliğin insanlığı birleştiren bir unsur olduğuna vurgu yaptılar.

Ödülü alan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Türkiye’nin yardımseverlik konusunda milli gelire göre dünyanın en cömert ülkesi olduğunu ve Türkiye’nin bu hassasiyetinin TİKA aracılığıyla Ukrayna’da da ödülle karşılık bulmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

TİKA, 1997 yılından bu yana Ukrayna’da 500’den fazla proje hayata geçirdi. Ukrayna’daki soydaş ve akraba toplulukların (Kırım Tatarları, Gagavuzlar ve Ahıska Türkleri) sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere tüm ülke geneline yönelik olarak projeler gerçekleştiren TİKA, Ukrayna’da insani yardım gerçekleştirme konusunda Ukrayna kamuoyu ve devlet nezdinde en önemli kuruluşlarından biri olarak taltif görüyor.

Sonraki Haber

TİKA Sevakin Adası'nda 2. Etap Saha Çalışmalarını Tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sevakin Adası'nda 2. etap saha çalışmalarını tamamladı. Sevakin Adası’nın birinci etap çalışmalarında jeoloji, jeofizik, zemin sondajı, harita alımı, mimari, restorasyon ve şehir bölge planlama aşamaları tamamlanmıştı. İkinci etap...