Haberler

15 Mayıs 2020

Uganda’nın Sağlık Çalışanlarına TİKA’dan Destek

Küresel bir salgın haline gelen Kovid-19 ile mücadele kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen 100 adet bisiklet, Uganda’nın Kovid-19 Görev Gücü’ne teslim edildi.

Bütün dünyada etkisini gösteren Kovid-19 salgını ile mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları için ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla temin edilen 100 adet bisiklet Kovid-19 Görev Gücü’ne teslim edildi.

Sağlık çalışanlarına dağıtılacak olan 100 adet bisiklet, Uganda Cumhuriyeti Başbakanı Ruhakana Rugunda’nın da hazır bulunduğu törende, T.C. Uganda Büyükelçisi Fikret Kerem Alp ve TİKA Uganda Koordinatörü Yahya Acu tarafından Ulusal Görev Gücü’ne teslimi yapıldı.

Törende açıklama yapan Büyükelçi Alp;  ‘Uganda’da yaklaşık iki aydır uygulanan tecrit önlemleri sebebiyle her türlü toplu ulaşım ve özel araç kullanımının yasaklandığını, sağlık çalışanlarının bu durumdan etkilenmeden çalışmalarına devam edebilmeleri için bisikletlerin hibe edildiğini belirtti.’

TİKA tarafından dağıtılan bisikletler, Uganda Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı çalışanlarının yanı sıra, Sembabule ve Kitgum bölgelerindeki sağlık çalışanları tarafından kullanılacak.

Uganda’da teyit edilen 160 vakadan 63 hastanın iyileştiği ve salgın nedeniyle hayatını kaybedenin olmadığı kayıtlarda yer alıyor.

Sonraki Haber

​TİKA’dan Kırgızistan’da 7.000 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ramazan ayında Kırgızistan’da Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 7.000 aileye içinde 10 maske ve antiseptik de bulunan gıda yardımı ulaştırıyor. TİKA Koronavirüs salgınından dolayı çalışamaz hale gelmiş, günlük geçim sıkıntısı...