Haberler

28 Ocak 2016

Türkmenlere Katkılarından Dolayı TİKA’ya Teşekkür

Türkmeneli Dernekler Federasyonu  Irak ve Suriye’deki Türkmenlere yardımlarından dolayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) teşekkür plaketi verdi.

Türkmeneli Dernekler Federasyonu tarafından, Ankara’da Irak Türkmenleri Şehit Günü Anma Toplantısında Irak ve Suriye’deki Türkmenlere yardımlarından dolayı TİKA, AFAD ve Kızılay’a teşekkür plaketi verildi. Teşekkür plaketini TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam adına TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan aldı.

Toplantıda konuşan Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı “Türkiye’nin, Irak’ın değişik illerinde patlama sonucu yaralananları ambulans uçaklarla Ankara’da tedavi ettiğini, Irak halkları olarak bunu hiç unutmayacaklarını söyledi.”

Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü ise, “Irak’ın gelişmesinde büyük rol oynayan bu liderleri  kaybedeli 36 yıl oldu. Yerleri kolay doldurulmayacak liderlerimizi, şehitler günü ilan ettiğimiz bu günde rahmetle anıyor, Irak Türkmen toplumuna başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

TİKA her zaman Türkmenlerin yanında

TİKA, gerek Suriye’de gerekse Irak’ta terör nedeni ile yerlerinden edilen ve kamplarda yaşamak zorunda kalan Türkmenlere yardımda bulunuyor. TİKA, Kuzey Irak’ta kamplarda yaşayan 3 bin aileye gıda, temizlik malzemesi yardımlarının yanı sıra, battaniye, yatak, klima ve beyaz eşya gibi ihtiyaç duyulan malzemeleri temin ediyor.

Kuzey Irak bölgesinde Türkmen çocukların okuduğu tüm okullarda donanım desteği, kırtasiye ve kıyafet yardımı TİKA tarafından sağlanıyor. Altınköprü ve Yahyava Kampı El Sanatları Merkezlerine kurulan atölyeler ve verilen eğitimler ile terörden en fazla zarar gören kesim olan kadınların kendi ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanıyor. 

Sonraki Haber

Karadağ’daki Dünya Mirası Osmanlı Hamamı TİKA Tarafından Restore Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’daki Osmanlı mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla, Ulçin şehrinde bulunan ve ülkede ayakta kalan tek Osmanlı Hamamı konumundaki tarihi Ali Paşa Hamamı’nın restorasyonu çalışmalarına başladı.  ...