Haberler

16 Nisan 2014

Türkmenistan'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Aşkabat İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’ne bilgisayar, teknik donanım, okul araç gereçleri desteğinde bulunuldu.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Aşkabat İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’ne bilgisayar, teknik donanım, okul araç gereçleri desteğinde
bulunuldu.

Aşkabat Anadolu Lisesi’nde, TİKA’nın destekleriyle yeniden düzenlenen bilgisayar laboratuvarı, yazıcı ve baskı makinesinden oluşan teknik donanım ekipmanları ile sıra, kütüphane dolapları, masa, sandalye gibi eğitim araç gereçleri düzenlenen törenle öğrencilerin hizmetine sunuldu. Aşkabat Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA Aşkabat Koordinatörü Ali Muslu, Aşkabat Büyükelçiliği II. Katibi Enes Özbey, Aşkabat Eğitim Müşaviri M. Emin Gürkan, Aşkabat Büyükelçiliği müşavirleri, Aşkabat Anadolu Lisesi, İlköğretim ve Türkçe Öğretim müdürleri katıldı.

Aşkabat Eğitim Müşaviri Gürkan törende yaptığı açıklamada, yaptığı yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Okullarında Anasınıfı, İlköğretim ve Lisede yaklaşık 1700 civarında öğrenci okuduğunu ifade eden Aşkabat Eğitim Müşaviri Gürkan, öğrencilerin yarısının Türkmen olduğunu belirterek, yapılan yardımın maddi değerinin yanında manevi değerinin de yüksek olduğunu söyledi. Aşkabat Eğitim Müşaviri Gürkan, ayrıca Türkçe Öğretim Merkezinde de yılda 1000 den fazla kişinin Türkçe öğrendiğini de sözlerine ekledi.

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Öztürk ise Türkmenistan’daki tüm eğitim personeline başarılarından dolayı teşekkür etti. İki ülke arasında eğitim işbirliğinin daha da gelişmesi gerektiğine vurgu yapan TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dr. Öztürk, Aşkabat’ta, hizmet veren okullarda Türk ve Türkmen çocuklarının kardeşçe aynı çatı altında eğitim görmesinin gurur verici olduğunu dile getirdi. Tören açılışın ardından bilgisayar laboratuvar, kütüphane ve sınıfların gezilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Tunus'ta Ekolojik Kalkınmaya Destek Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus Sidi Amor Ekolojik Sürdürülebilir Kalkınma Topluluğu ile işbirliği yaparak Tunus’ta Seramik Atölyesi ve Mesleki Formasyon Merkezi kurulumu çalışmalarına başladı. Tunus’ta resmi olarak faaliyet gösteren Sidi Amor Ekolojik Sürdürülebilir...