Haberler

05 Aralık 2022

Türkmenistan’da “Uluslararası Geleneksel Müzik Festivali” Etkinliği Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğinde Aşkabat’ta Uluslararası Geleneksel Müzik Festivali düzenlendi.

28-30 Kasım 2022 tarihleri arasında TİKA, TÜRKSOY ve Türkmenistan Kültür Bakanlığı iş birliğinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Uluslararası Geleneksel Müzik Festivali’ne Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, İran, Tataristan (RF), Tacikistan ve Türkiye’den sanat toplulukları, sanatçı ve bilim insanları katıldı.

Festival kapsamında düzenlenen Dünya Halklarının Kültürel Mirasında Ulusal Şarkılar ve Müzik Sanatı Festivali etkinliğine ise Ankara’dan Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu’ndan 7 sanatçı katıldı.

Festival açılışı, 28 Kasım 2022 tarihinde Türkmenistan Devlet Medeniyet Merkezi Mukamlar Köşkü’nde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Tacikistan Kültür Bakanı Zulfiya Davlatzoda, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mährijemal Mämmedova’nın katılımlarıyla yapıldı.

Etkinlikte konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, “Kuşkusuz müzik, kültürümüzün aktarımında en önemli araçlardan biri. Geleneksel müziğimiz, enstrümanlarımız kültürümüzün en nadide parçalarından bazıları. Türkmenistan’ın böylesi geniş katılımlı bir uluslararası etkinlikle bizleri Aşkabat’ta kavuşturmasını çok anlamlı buluyorum. Bu imkânı bizlere, sanatçılarımıza dahası tüm Türk Dünyası’na sundukları için ve muhteşem misafirperverlikleri için Türkmenistan Cumhurbaşkanı Zât-ı âlileri Sayın Serdar Berdimuhamedov ve kıymetli Arkadaşımız Zât-ı âlileri Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov’a minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış kapsamında, Kazakistan’dan “Akmeşit” Folklor Topluluğu, Kırgızistan’dan “Etno Oş” Folklar Topluluğu, Özbekistan’dan “Horezm Devlet Drama Müzik Tiyatrosu”, Taşkent’te yer alan Azerbaycan Kültür Merkezi sanatçıları, Türkiye’den “Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nun” yanı sıra Türkmenistan’ın tanınmış sanat toplulukları ve solistleri sahne aldı.

Dinleyicilerin yoğun ilgisiyle düzenlenen açılış konseri ardından ise Arçabil Otel Konferans Salonu’nda farklı ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla “Türk Dünyası Geleneksel Müzik Mirası Uluslararası Bilimsel Konferansı” düzenlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’de Güneş Enerjisiyle Çalışan Su Kuyusu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Senegal’in Ziguinchor bölgesinde güneş enerjisiyle çalışan su kuyusu açtı. TİKA tarafından açılan 4 su kuyusu 24 köyde yaşayan nüfusun çoğunluğuna içme suyu sağlayacak. 30 yıl süren iç savaştan...