Haberler

15 Mart 2013

Türkmen Atlarının Genetiğinin Korunması'na TİKA'dan Destek

Dünya genelinde Ahalteke atları olarak bilinen Türkmen atlarının genetiğinin korunması ve saf Ahalteke ırkının ortaya çıkarılması çalışmalarına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından destek olunmasını amaçlayan “Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi” kapsamında incelemeler tamamlanırken, Türkmen Jokeylere eğitim verilmeye başlandı.

Ahalteke atlarının Türkmenistan için ne kadar önemli olduğunu, dünyada sadece Türkmenistan’da bir At Bakanlığı (Türkmen atları Devlet Birliği) bulunmasından anlamak mümkün. Öyle ki Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un ülkede önem verdiği alanların başında gelen ve 2012 senesinde yayınladığı milli programın ilk sırasında yer alan Ahalteke atlarının diğer at ırklarından ayıklanarak saf Ahalteke atlarının koruma altına alınması hususu, ülke prestiji ve kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyor.

TİKA’nın Türkmen atları Devlet Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirmeyi plânladığı “Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi”nin ilk aşaması olarak, 30 Nisan-01 Mayıs 2012 tarihleri arasında T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan uzmanlar başkent Aşkabat’ta bulunan Moleküler Genetik Laboratuarı’nda incelemelerde bulundu. İncelemeler neticesinde uzmanlarca hazırlanan rapor doğrultusunda, Ahalteke atlarını diğer at ırklarından arındırarak, saf ırk Ahalteke atlarının ortaya çıkarılması amacıyla yapılan tahlil çalışmalarının devam ettirilmesi için gerekli kimyasal malzeme ihtiyacı ( DNA Test Kitleri) TİKA tarafından temin edildi. Malzemelerin Türkmen atları Devlet Birliği’ne teslimi yapıldı. TİKA ile Türkmen atları Devlet Birliği işbirliğinde hayata geçirilmesi plânlanan proje ile Ahalteke atlarının kayıt ve tescil işlemleri, DNA testleri, at hastalıklarının teşhisi, doping analizleri ile yerel ve uluslararası at yarışmalarına katılımlarının sağlanması konularında gerekli eğitim programları ve organizasyonların yapılması planlandı.

Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Eski Başkan Yardımcısı Memmetniýaz Nurmemmedov’un başkanlığında Türkmen uzmanlardan oluşan bir heyet Türkiye’yi ziyaret ederek atçılık alanında çalışmakta olan kurum ve kuruluşların çalışmalarını yerinde görme imkânı buldu.

27 Nisan-01 Mayıs 2012 tarihleri arasında Türkmenistan’da görevlendirilen T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları ise, iki gün süren “Türkmen Atı ve Dünya Atçılık Sanatı” konulu 4. Uluslararası İlim Konferansı’na ve akabindeki “Türkmen Atı Bayramı”na katıldılar. Uzmanlar burada incelemelerde bulundular.

Geçtiğimiz yıl Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi’nde yeni aşamaya geçildi. Projenin ikinci ayağında Türkmen Jokeylere Türkiye’de binicilik alanında eğitim verildi.

Türkmen jokeylerin Türkiye’de atçılık alanında mevcut uygulamaları yerinde görmeleri ve Türkiye tecrübesi ile tanışmaları amacıyla TİKA koordinasyonunda T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Jokey Kulübü işbirliğinde, İstanbul Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nde bir eğitim programı düzenlendi. TİKA ve Türkiye Jokey Kulübü işbirliğinde hazırlanan program, 24 Şubat-2 Mart 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Program kapsamında ülkemize getirilen 5 Türkmen jokeye; teorik ve pratik eğitimler, kenter ve tempo çalışması, sprint çalışması, start makine çalışması, talimata uygun galop çalışması, mekanik at eğitimleri, binicilik teknikleri, hipodromda binicilik eğitimleri gibi konularda eğitim verildi.

İlgili haber için tıklayınız
İlgili haber için tıklayınız
İlgili haber için tıklayınız

Sonraki Haber

Makedonya'da Pirinç Üretimi Son Teknolojiye Uygun Hale Getirilecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı işbirliği ile uygulanacak Makedonya’da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi, Üsküp’te imzalanan işbirliği protokolü ile resmen başladı. Basın mensuplarının büyük...