Haberler

11 Haziran 2014

Türkmen Atları Devlet Birliği Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında Türkmenistanlı 4 uzmana Bursa Karacabey Harasında eğitim programı düzenlendi.

TİKA ve Türkmen Atları Devlet Birliği işbirliğinde 2012 yılından itibaren devam eden Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında Türkiye’nin atçılık alanında sahip olduğu tecrübelerinin Türkmenistan atçılık sektörüne aktarılması amacıyla TİKA ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye ve Türkmenistan’da bir dizi eğitim programı yapılmasını planlanmıştı.

Planlanan eğitim programlarının ilki Türkmenistan’dan 4 uzmanın katılımıyla Bursa Karacabey Harasında gerçekleştirildi. Eğitimde Avrupa Birliği yenilikleri kapsamında Türkiye Jokey Kulübü’nde görev alan yerli ve yabancı uzman veterinerler eşliğinde at yetiştiriciliği, bakım ve üreme ve takip konuları hakkında Türkmen uzmanlar bilgilendirildi.

Beş gün süren eğitim programında Türkmen uzmanlar, aygır ve kısrak atların bakım ve yemlemesi, daimi ve geçici atların kulüpte konaklaması, otlak alanların, at padoklarının işlenmesi ve atların bu alanlardan verimli bir şekilde yararlanması, aşılama metotları, atlarda gebelik ve takibi, belirli gebelik kontrollerinde kısrakların ultrasonla muayenesi, gebelik döneminde kısrakların yemlenmesi, yeni doğan tayların bakımı ve beslenmesi, ahırların temizlenmesi ve bakımı, teknik altyapının sağlanması, havalandırma, su sistemi ve benzeri araç gereçlerin önemi ve bakımı, hasta atların rehabilitasyonu ve bakımı, atlar için tıbbi malzemelerin, ilaç ve benzeri ihtiyaçların saklanma koşulları ve benzeri konularda eğitim aldılar.

Türkmenistanlı uzmanlar söz konusu eğitim programının düzenlenmesinde verdiği desteklerden dolayı TİKA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na teşekkürlerini ilettiler. Türkmen uzmanlar iki ülke arasından işbirliklerinin devam etmesi temenni ederek, söz konusu eğitim programlarının devam etmesini isteğinde bulundular.

Sonraki Haber

Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından düzenlenen Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşleri’n katılımıyla gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA tarafından düzenlenen Yurt...