Haberler

03 Ağustos 2023

Türkiye, Tıp Alanındaki Tecrübelerini Kazakistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sağladığı destekler ile Kazakistan’a giden Türk hekimler, ülkede daha önce yapılmayan kapalı yöntemle kas nakli ameliyatına imza attı.

TİKA’nın katkılarıyla Kazakistan Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde başkent Astana'daki Astana Tıp Üniversitesi’nde düzenlenen "Travmatoloji ve Ortopedide Yenilikler” konulu uluslararası konferansta, Türk doktorlar da Kazak meslektaşlarıyla deneyimlerini paylaştı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dal Prof. Dr. Ulunay Kanatlı başkanlığındaki Türk doktorlar, Astana'daki Ulusal Travmatoloji ve Ortopedi Araştırma Enstitüsü’nde, ülkede daha önce yapılmayan kapalı yöntemle kas nakli ameliyatı gerçekleştirdi.

Ameliyat sırasında Kanatlı, kapalı yöntemle kas nakli hakkında Kazak doktorlara ayrıntılı bilgi verdi.

"Çok beğenmişler ve eğitici bulmuşlar"

Prof. Dr. Kanatlı, başarılı geçen ameliyat sonrası bu alanda farklı yöntem kullandıklarını, kapalı cerrahinin çok geliştiğini söyledi.

Kanatlı, "(Kazakistan) Onlar kas nakliyle ilgili kapalı ameliyat konusunda bizden deneyimlerimizi paylaşmalarımızı istediler. Kası nasıl transfer ettiğimizi ve onu nasıl kapalı bir yöntemle uyguladığımızı göstermeye çalıştık. Şu anda aldığımız izlenimlere göre çok beğenmişler ve eğitici bulmuşlar." diye konuştu.

"Bilimsel konularda da geniş bir iş birliği istiyoruz"

Ulusal Travmatoloji ve Ortopedi Araştırma Enstitüsü Ortopedi Bölümü Başkanı Yerik Raymagambetov da omuz eklemleri patolojisinin en yaygın hastalıklardan biri olduğunu belirterek, "Prof. Dr. Ulunay Kanatlı, dünya çapında bilinen bir doktordur. Biz onu şimdiden gelecek yıl mayıs ayında düzenlenecek olan tecrübe paylaşımına çağırdık." dedi.

Gazi Üniversitesi ile işbirliği mutabakat zaptı imzalamayı planladıklarını dile getiren Raymagambetov, "Sadece ameliyat alanında değil bilimsel konularda da geniş bir iş birliği istiyoruz." ifadesini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Fırat Kalkanı Harekatı Bölgesindeki Bal Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki arıcılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilere bal sağım makinesi temin edildi. TİKA, güvenli hale getirilen Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinin üretim kapasitesini artırmak...