Haberler

17 Haziran 2016

Türkiye Sivil Savunma Alanındaki Tecrübesini Ürdün ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle, Ürdün Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nden dört kişilik uzman ekip, Türkiye’nin bu alandaki tecrübesini yerinde görmek üzere İstanbul ve Ankara’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Ürdün Sivil Savunma Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitimlerden Sorumlu Daire Başkanının da aralarında bulunduğu heyet, Ankara’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ı ziyaret ederek kurum yetkililerinden AFAD’ın faaliyetlerine yönelik bilgi aldı. Ayrıca İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’a çalışma ziyareti gerçekleştirilerek bilgi alışverişinde bulunuldu. TİKA’ya nezaket ziyaretinde bulunan heyet desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Yetkililer, özellikle Ürdün’ün ihtiyaç duyduğu alanlar olan, dalış ve can kurtarma eğitimi, gemi ve limanların yangınlardan korunma ve genel koruma yolları, orman yangınları ile mücadele, uçak ve hava araçları yangınları alanlarında kapasite artırımı konularında tecrübe paylaşımına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Heyet, çevre ülkelerde yapmış oldukları araştırmaya göre söz konusu alanlarda Türkiye’nin çok iyi düzeyde olduğunu tespit ettiklerini vurguladı. Yetkililer, Türkiye ile Ürdün arasında birçok alanda işbirliği yapabileceğini gözlemlediklerini belirtti.

Kriz durumlarında ciddi sorunlar yaşayan Ürdün için doğrudan halka hizmet sağlayan kurumların kapasitelerinin artırılması ve bu alanda tecrübe paylaşımı büyük önem taşıyor. Ürdün’de özellikle yerel yönetimlerin güçlenmesine önem veren TİKA, Türkiye tecrübesini farklı alanlarda Ürdün halkı ile paylaşmaya devam edecek. 

Sonraki Haber

Somali’de Köye Dönüş Projesi’ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), kuraklık ve kıtlık nedeniyle köylerini terk eden Somalililerin köye dönüşlerini teşvik etmek amacıyla ‘Mogadişu’dan Köye Dönüş Projesi’ni uygulamaya başladı. 2011 Yılında Doğu Afrika’da yaşanan büyük kuraklık, kıtlık ve...