Haberler

17 Ağustos 2012

Türkiye, Sermaye Piyasası Konusunda Bilgi ve Tecrübesini Moğolistan'la Paylaşıyor

Mali Düzenleme Komisyonu, Moğolistan’da finansal piyasalarda istikrarın sağlanması ve sürdürülmesinden sorumlu kurum olarak 2006 yılında kuruldu. Bankacılık dışındaki finansal kurumların işleyişinden sorumlu olan Komisyon, menkul kıymetler piyasası, sigorta şirketleri, yatırım ve kredi kooperatiflerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi çalışmalarını yürütüyor.

Türkiye’nin son yıllarda büyüyen sermaye piyasasını incelemek ve tecrübe paylaşımında bulunmak üzere Moğolistan Mali Düzenleme Komisyonu’ndan yönetici ve uzmanların katılımıyla eğitim programı düzenlendi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) işbirliğinde düzenlenen program 3 gün boyunca İstanbul’da gerçekleştirildi.

Programın ilk gününde SPK İstanbul Temsilciliği ziyaret edilerek Türk sermaye piyasasının yapısı, yasal düzenlemeler, yatırım fonları, yatırımcıyı koruma önlemleri, merkezi kayıt sistemi konularında eğitim verildi.

Eğitimin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda düzenlenen ikinci gününde İMKB’nin yapısı ve işleyişi, yasal altyapısı, şirketlerin borsaya açılma süreci, ödeme sistemi konularında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı.

Moğol heyet program çerçevesinde üçüncü gün İstanbul Altın Borsası’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Çalışma ziyareti ile ilgili olarak izlenimlerini dile getiren Mali Düzenleme Komisyonu Başkan Yardımcısı Kherlen Garavdemberel, son yıllarda büyük gelişme gösteren Türk sermaye piyasasını yakından inceleme fırsatı bulduklarını ve programın başarıyla gerçekleştiğini belirterek önümüzdeki dönemde Moğolistan sermaye piyasasının gelişimine yönelik Türk kurumlarıyla yakın işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'nın Yardım Eli Mali'ye Uzandı

Batı Afrika ülkesi Mali Cumhuriyeti, birçok zorluğu arka arkaya yaşadı. 2011 yılında yeterli hasat elde edilememesi nedeniyle, Tuareg halkının yoğun olarak yaşadığı kuzey Mali’de büyük bir gıda sıkıntısı yaşandı. 2012 yılı Ocak ayı içerisinde Kuzey Malili...