Haberler

03 Temmuz 2019

Türkiye, Namibya’nın Kuraklık Kapsamındaki Acil Yardım Çağrısına Duyarsız Kalmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’nın başkenti  Windhoek'ta 1552 Öğrencisi bulunan Katatura PPS Okulu’na süt ve gıda yardımı yapıldı.

Namibya Cumhurbaşkanı Hage Geingob'un ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle "Olağanüstü Hal" ilan ettiği ve 16 Mayıs 2019 tarihinde Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'ndan ülkede yaşanan kuraklıktan etkilenen topluluk ve çiftlik hayvanları için, tüm diplomatik misyona yardım çağrısında bulunulmuş, eş zamanlı olarak da "Kuraklık Yönetim Planı-Drough Response Plan" yayınlanmıştı. Yardım planında önceliğin gıda yardımı, özelinde ise okullara yardım olduğu bildirilmişti.

Namibya Acil Yardım Planı’yla uyumlu olarak TİKA tarafından yapılan araştırma sonunda başkentin kırsal kesimi olan Katatura bölgesinde, öğrencilere her gün kahvaltı ve yemek verilen “People Primary Scholl-PPS” adlı devlet okulunun 1'den 7. sınıfa kadar 273'ü yatılı, toplam 1.552 öğrencisine yönelik 3.777 adet 500 ml'lik süt ile gıda yardım paketi; Her bir pakette: 5'er kg Pirinç, Şeker, Un, Mahangu, 100 gr kabartma tozu, 400 gr sabun olmak üzere, 300’er adet gıda paketi, dağıtıldı.

TİKA tarafından sağlanan gıda desteği, T.C. Windhoek Büyükelçisi Berin Makbule Tulun, TİKA Namibya Koordinatörü Özlem Güvenç, Namibya Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, PPS Okul yetkilileri, medya, tüm okul öğrencileri ve öğretmenlerinin katılımıyla düzenlenen resmi programda okul yetkililerine teslim edildi.

Namibyalı yetkililer Türkiye’ye kuraklık kapsamında duyarsız kalınmadığı için teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Kolombiya’da El Sanatları Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın dört farklı bölgesinde bulunan zanaat birliklerine donanım ve teçhizat desteği verildi. TİKA, Kolombiya Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı (APC) ile Kolombiya El Sanatları Merkezi (Artesanías de Colombia)...