Haberler

20 Ekim 2017

Türkiye Kosova Dostluk Parkı Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de Türkiye-Kosova Dostluk Parkı’nın onarımı tamamlanarak hizmete sunuldu.

Priştine halkının hizmetindeki dört park alanından biri olan ve halk tarafından sürekli ziyaret edilen şehir parkı TİKA tarafından onarıldı. Onarım çalışmaları kapsamındaki parkın oyun alanlarının yenilenmesi ve çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Yenilenen oyun alanına da “Türkiye-Kosova Dostluk Parkı” ismi verilerek çocukların hizmetine sunuldu.

Priştine Belediyesi ile TİKA arasında bu yıl gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında şehirdeki sosyal altyapıların iyileştirilmesine öncelik verilerek Priştine şehir parkında çocuklara yönelik şartların iyileştirilmesi amacıyla çalışmalar başlatılmıştı. Projenin tamamlanmasıyla Başkent Priştine’ye engelli çocukların da yararlanabileceği bir oyun parkı kazandırıldı.

Parkın açılış törenine Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,  Priştine Belediye  Başkanı Shpend Ahmeti ile ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açılışta konuşan Büyükelçi Kılıç, “En başta çocuklarımıza, gençlerimize olmak üzere buradaki tüm Kosovalı dostlarımıza armağan olarak bırakacağımız bu güzel parkın, iki ülke ve halkları arasındaki sarsılmaz dostluğu çok daha pekiştireceğine ve bizim ebedi dostluğumuz için kalıcı bir sembol olacağına inanıyoruz. Bizler  Türkiye olarak dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de siz Kosovalı dostlarımızın her alanda yanında olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Açılışta konuşma yapan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti “Priştine’de gerçekleştirilen bu proje ile ilk defa engelli çocuklara da oyun imkânı sağlanması bizler açısından çok önemli. Ayrıca TİKA ile Priştine’de gerçekleştirmekte olduğumuz birkaç proje daha var ve buradan Priştine halkı adına TİKA’ya ve Türkiye Hükümetine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

Azerbaycan’da Acil Tıbbi Yardım Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Azerbaycan’ın Ermenistan sınırında yer alan Gedebey Rayonu’nun Merkezi hastanesine tam donanımlı acil yardım ambulansı hibe edildi. Azerbaycan’da faaliyet önceliklerinden birisi olan sağlık alanında çalışmalarına devam eden TİKA, Azerbaycan’da...