Haberler

22 Temmuz 2014

Türkiye İslam Ülkeleriyle İşbirliğini Artırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile D-8, Developing Eight (Gelişmekte olan 8 ülke) arasında islam ülkeleriyle işbirliğinin artırılması kapsamında Mutakabat Zaptı imzalandı.

TİKA ve D8 arasında mutabakat zaptı imzalandı. TİKA’da düzenlenen imza töreninde konuşan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA’nın tecrübelerini D-8 topluluğu kapsamında üye devletlerle paylaşacağını açıkladı. 1996’da kurulan topluluğun kuruluşunda merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın katkılarını hatırlatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Başbakanımıza da teşekkür ediyorum. Yaptığımız çalışmalar neticesinde nihayet az önce anlaşmamızı imzaladık. D-8’in bayrağında yer alan altı yıldızın Savaş değil, Barış; Çatışma değil, Diyalog; Üstünlük değil, Eşitlik; Sömürü değil, Adil düzen; Baskı ve tahakküm değil, insan hakları hürriyet ve demokrasi anlamlarına geldiğini belirtmek istiyorum. Bu ilkeler ışığında olan bir dünya düzeni temenni ediyor ve bu ilkeler yönünde çalışıyoruz” ifadesinde bulundu.

İmzalanan mutakabat sonrası konuşan D8 Genel Sekreteri Dr. Seyed Ali Mohammad Mousavi de, bundan sonra TİKA ile birlikte çalışacaklarını belirterek, “Malumunuz D-8, 8 ülkenin yer aldığı ve ticaret, tarım, sanayi, ulaştırma alanlarında çalışan bir örgüt. Önümüzdeki D-8 Genel Başkanları Zirvesi’nin de Türkiye’de yapılacak olması nedeniyle bu mutabakat daha önemli hale geldi. Türkiye’de yapılacak olan zirvenin dönüm noktası olacağı kanaatindeyim. TİKA’nın desteğiyle projelerimizi hayata geçirmeye başlayacağız” dedi.

Gazze ile ilgili açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar “Gazze’ye ramazan ayında 15 bin aileye ramazan kolisi gönderdiklerini ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla da ramazanın son haftası itibariyle sıcak yemek çıkartmaya başladıklarını kaydetti..

D8 Genel Sekreteri Mousavi, Gazze’de mazlum halka karşı bir güç kullanımı söz konusu olduğunu belirterek, “D-8 üyesi olan üç ülke, Türkiye, İran ve Mısır, bu katliamın sona ermesi için yoğun çalışıyor. Bu noktada Türk hükümetine de teşekkür etmek istiyorum” dedi. Konuşmaların ardından TİKA Başkanı Dr. Çam tarafından D-8 Genel Sekreteri Dr. Seyed Ali Mohammad Mousavi’ye plaket verildi.

Developing Eight
D-8, Developing Eight (gelişmekte olan 8 ülke), 8 ülkeyi ifade eden bir kuruluş özelliği taşıyor. Bu sekiz ülke Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşuyor. Bu sekiz ülkenin REFAHYOL Hükümeti Başbakanı Nerhum Necmettin Erbakan önderliğinde bir araya gelerek oluşturmuş oldukları bir organizasyon. D-8 içinde yer alan ülkeler aynı zamanda İslam İşbirliği Örgütü’nün de üyeleri. D-8 üyeleri, tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından ötürü kendi bölgelerinde önemli konum arz ediyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen 6. D-8 zirvesinde, D-8 daimi sekretaryasının İstanbul’da olmasına karar verildi. Bu karar 20 Şubat 2009 tarihinde imzalanan anlaşma ile resmiyet kazandı.

Sonraki Haber

Kırgızistan Maliye Bakanlığı'nın Yeniden Yapılandırılması Sürecine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı işbirliğinde Kırgızistan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyete Türkiye’de bir çalışma gezisi düzenlendi. TİKA ile Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı işbirliğinde, Kırgızistan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir...