Haberler

29 Ocak 2014

Türkiye ile Belize Arasında Sağlık Alanında İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Serdar Çam ile Orta Amerika ülkelerinden Belize’nin İstanbul Fahri Konsolosu Mustafa Çıkrıkçı, Türkiye ile Belize’nin sağlık alanında işbirliğini geliştirme kapsamında protokol imzaladı. Protokole Belize Başbakanı Dean Barrow’un eşi Kım Sımplıs Barrow da katıldı. 

TİKA tarafından Orta Amerika’da yürütülen projeler kapsamında, Belize Başbakanı’nın eşi Kim Sımplıs Barrow’un başkanı olduğu “Special Envoy for Women and Children” adlı STK’nın desteklediği hastanenin pediatri bölümü için tıbbi cihaz talebi üzerine, tıbbi ekipman bir süre önce yola çıktı. TİKA tarafından temin edilen Tıbbi ekipmanın Belize’ye şubat ayının ikinci haftası ulaşması bekleniyor.

Belize’de sağlık alanında kapasitenin artırılmasına yönelik TİKA tarafından uygulanan proje çerçevesinde temin edilen 6 yoğun bakım yatağı, 1 açık yatak, 5 mekanik vantilatör, 7 invaziv monitör, 1 defibrilatör, 2 nebulizatör, 2 pulse oksimetre ve 1 EKG cihazını gönderildi.

Proje kapsamında Belize Başbakanı’nın eşi Kım Barrow ve Belize İstanbul Fahri Konsolosu Çıkrıkçı TİKA’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin ardından iki ülke arasında mevcut dostluk ilişkilerine dayanarak, sağlık alanında aralarındaki işbirliğini geliştirmek kapsamında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Çıkrıkçı arasında protokol imzalandı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, imza töreninden önce yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 11 bin kilometre uzakta bulunan 320 bin nüfuslu Belize devletiyle işbirliği protokolü imzaladığını belirterek, “Türkiye olarak Belize’ye sağlık yardımı yapacağız. Belize Başbakanı’nın eşi Sayın Hanımefendi’nin de onurlandırmalarıyla böyle bir imza töreninde olmaktan dolayı mutluluklarımı ifade etmek istiyorum” dedi.

Belize İstanbul Fahri Konsolosu Çıkrıkçı ise böyle bir yardımdan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, Türkiye’nin çok isabetli bir yere yardım ettiğini kaydetti.

Sonraki Haber

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'dan TİKA Projesine İnceleme Ziyareti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’ta gerçekleştirilen Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne inceleme ziyaretinde bulundu. Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne gerçekleştirdiği inceleme ziyaretinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet...