Haberler

15 Mart 2021

Türkiye Güvenlik Alanındaki Tecrübesini Ukrayna İle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Ukrayna Devlet Araştırma Bürosu Ana Soruşturma Departmanı Teşkilatı'ndan 22 personele “Kara Para Aklama-Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Eğitimi” verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak 2007 yılından bu yana Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projeleri yürüten TİKA, pandemi döneminde de katılım sağlayan paydaş ülkelerle çevrimiçi bağlantılar kurarak eğitimlerine devam ediyor.

Bu çerçevede; 01 – 04 Mart 2021 tarihleri arasında TİKA ve KOM Daire Başkanlığı TADOC Şube Müdürlüğü işbirliğinde, Ukrayna Devlet Araştırma Bürosu Ana Soruşturma Departmanı teşkilatı personeli 22 kursiyere yönelik “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Eğitimi” düzenlendi.

Mevzuat, suç gelirleri ile mücadeleye giriş, aklama suçlarıyla mücadele, suç gelirleri bilgi kaynakları, terörizmin finansmanı, alternatif para transfer sistemleri ile ilgili konuların işlendiği eğitim boyunca taraflar bilgi paylaşımında bulundu.

Eğitimin açılışında konuşan TİKA Dış ilişkiler ve Ortaklılar Daire Başkanı Uğur Tanyeli, Karadeniz’e komşu iki ülke olarak Ukrayna’ya yönelik tehdit ve tekliflerin aslında Türkiye’ye yönelik de tehdit oluşturduğunu ifade etti. Suçla mücadelede, organize suçlarda ve bölücü terör örgütleri olmak üzere tüm suçların iki ülkenin ortak kaderi ve dayanışması olduğunun altını çizen Tanyeli, gerçekleşen eğitimlerin aslında bu alanlarda ortak hareket edilmesi yönünde sağladığı faydaya değindi.

Eğitim program ve içeriği incelediğinde eğitimin kamu kurumları ve genel soruşturma müdürlüklerinin direk konu alanına girdiğini belirten Ukrayna Devlet Araştırma Bürosu Ana Soruşturma Departmanı Başkan yardımcısı Andrii Savchenko, dolayısıyla Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanı Mücadele Eğitimi ile Türkiye’nin tecrübelerine öncelik verdiklerini kaydetti. TİKA tarafından organize edilen ve Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi’nin (TADOC) konusunda uzman bir kadro tarafından verilecek eğitimin kendileri için çok faydalı olacağının altını çizen Savchenko, eğitimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, eğitimlerin sürdürülmesi temennisinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Kayalar Arnavutluk'ta Temaslarda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Balkan ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'da temaslarda bulundu. TİKA Tiran Koordinatörü Emine Gizem Başkan ile restorasyon çalışmalarında sona gelinen Tiran Ethem Bey Camisi'ni ziyaret eden Kayalar, çalışmalar...