Haberler

27 Ağustos 2019

Türkiye Gastronomi Tecrübesini Afrika’yla Paylaşmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 2012 yılından bu yana sürdürmekte olduğu Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Projesi (TÜRKMEK) 59. Grup kursiyerlerini mezun etti.

Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen ve yaklaşık 4 hafta süren yoğun programlı eğitimlerde Burkina Faso, Kamerun, Haiti, Mali, Nijer'den katılan kursiyerler Helal Gıda ve Aşçılık eğitimleri verildi. 13 kişiden oluşan grubun eğitimleri Üsküdar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğretmenleri ve mutfağında gerçekleştirildi.

Eğitim ile kursiyerler mesleki anlamda becerilerini geliştirirken mutfak araç gereçlerini tanıyarak, hızlı ve doğru bir şekilde kullanmayı öğrendiler. Eğitimde katılımcılar standart reçeteye göre yiyecek ve içecekleri rahatlıkla, doğru ve hızlı bir biçimde yapmayı öğrendiler. Ayrıca katılımcılar Anadolu mutfağının önemli örneklerini de hazırlayabiliyorlar. Kursiyerlerin, mutfak ve kişisel hijyenin öneminin de anlatıldığı eğitimde mutfak birimleri hakkında da bilgi verildi.

Eğitime ülkemizin önde gelen şefleri oluşturdukları demo menülerle katılarak, bu menüleri kursiyerlerle birlikte hazırladı. Programda kursiyerler ayrıca otel, yurt, yemek üretim tesislerini ziyaret ederek, Türkiye’nin mutfak ve gastronomi alanındaki tecrübesini yerinde inceleme fırsatı buldu.

Sonraki Haber

TİKA Gönüllüleri Bangladeş'te

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda düzenlenen 2019 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bangladeş’te bulunan tıp öğrencileri Cox’s Bazar kamp bölgesindeki Arakanlı Müslümanlara ve yerel halka yönelik hizmet veren Türk Sahra Hastanesinde, deneyimli Türk...