Haberler

25 Nisan 2017

Türkiye'den Uluslararası Topluma Yemen Çağrısı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İsviçre'deki Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen “Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Konferansı”nda Türkiye'den uluslararası topluma Yemen çağrısında bulundu. Konferansa Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dr. Serdar Çam, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Halis Bilden, Türk Kızılayı Başkanı Dr. Kerem Kınık katıldı. 

BM, İsviçre ve İsveç'in iş birliğiyle organize edilen konferansta katılımcılara hitap eden Kaynak, "Türkiye olarak temennimiz dost ve kardeş ülke Yemen'de akan kanın durması ve insanların hak ettikleri yardımlara bir an önce kavuşabilmesidir." dedi. Kaynak, Yemen'in nüfusunun neredeyse yüzde 80'ninden fazlasının insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, ülkedeki şehirlerin ve tarihi mirasın harap olduğunu ve bu durumun da terör örgütleri için elverişli ortam oluşturduğunu ifade etti.

Konferansa katılan ülkelere çağrıda bulunan Kaynak, şöyle konuştu: "Eğer biz yangını orada söndürmeyi başaramazsak yarın çok geç olabilir. Bu yangın önce Yemen'i, sonra bölgeyi ve en son bütün uygar dünyayı tehdit edebilir. Gelin artık konuşmakla vakit kaybetmeyelim. Süratle harekete geçelim, her birimiz elimizi taşın altına koyalım. Yemeni uluslararası camiada hak ettiği yere ve o tarihi önemine uygun bir seviyeye ulaştıralım." Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Yemen'de gerekli adımların atılmaması durumunda 500 bin çocuğun ölümle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Ancak bizi üzen ülkemizin bu konuda yalnız bırakılması ve Suriye konusunda da verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve katkıların yapılamamasıdır." diye konuştu. 

Türkiye dünyanın en cömert ülkelerinden

Ülkelerin birbirine olan güvensizliği ve uluslararası camiada yaşanan güç gösterileri nedeniyle en hayati konularda dahi ortak kararların alınamadığına vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "dünya 5'ten büyüktür" sözünün ne kadar haklı olduğunun anlaşıldığını dile getirdi. Kaynak, Türkiye'nin 2015 verilerine göre 3 milyar 200 milyon dolar acil insani yardımda bulunduğunu, 2016 yılında da bu rakamın 5,8 milyar dolara çıkacağının anlaşıldığını belirterek, bu yardımlarla Türkiye'nin dünyanın en cömert ülkeleri arasına girdiğine işaret etti.

Yemen için 1 milyon dolarlık taahhüt

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı aracılığıyla 2012'den itibaren Yemen'e acil insani yardımları kesintisiz olarak sürdürdüğünü bildirerek, savaş öncesi verilen 100 milyon dolarlık taahhüdün proje bazında yerine getirildiğini açıkladı. Kaynak, Türk Kızılayının gelecek ay başında Yemen'e 10 ton insani yardım yapacağını, ülkede 2 hastane kuracakları bilgisini paylaşarak, "İlaç, gıda ve insani yardımlar dışında hali hazırdaki yardımlara ek olarak 1 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunmak istiyorum." dedi.

Konferansa, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve onlarca ülkeden bakanlar katılıyor. BM Genel Sekreteri Guterres'in konferansın ardından bugün TSİ 17.45'te basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. 

Sonraki Haber

TİKA Irak’ta Yetimlerle Beraber

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Erbil Valiliğine bağlı, yaklaşık 70 kişi kapasiteli Kimsesiz Çocuklar Yurdu’na donanım ve malzeme desteğinde bulundu. TİKA, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda...