Haberler

15 Şubat 2022

Türkiye'den Güney Afrika'da FETÖ Esaretinden Kurtarılan Son Osmanlı Diplomatı İçin Yeni Mezar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika'da görevi başında İngilizler tarafından esir alınan ve 1916'da Johannesburg’da vefat eden son Johannesburg Başkonsolosumuz Mehmet Remzi Bey için yeni mezar yaptırdı.

Johannesburg’daki Braamfontein kabristanlığındaki mezarın açılışına, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Mehmet Remzi Bey’in torunu Mignon Juliette Gatcke, TİKA Güney Afrika Koordinatörü Abdülkadir Abukan, Büyükelçilik görevlileri ve Türk kurumlarının temsilcileriyle çok sayıda Güney Afrikalı Müslüman ile Müslümanlara yönelik yayın yapan Salaamedia katıldı.

Büyükelçi Kandaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mehmet Remzi Bey’in, 11 yıl önce Fetullahçı Terör Örgütü tarafından, örgüte ait bir camiye nakledilen naaşını, 18 Ocak’ta Braamfontein’daki gerçek mezarına geri defnettiklerini belirterek, “Aradan geçen neredeyse bir aylık süreçte TİKA fonlarıyla yeni bir mezar yeri yaptırıldı.” dedi. Kandaş, Mehmet Remzi Bey’in vefatının 106. yıl dönümüne yetiştirilen yeni mezar yerinin aslına sadık kalınarak yaptırıldığını kaydetti.

TİKA Güney Afrika Koordinatörü Abukan ise, orijinal mezar yerinin ve mezar taşının 11 yıl önceki nakil sırasında tahrip edildiğine dikkati çekerek, “Bu yüzden Mehmet Remzi Bey’in naaşı kurtarıldıktan sonra süratle yeni bir mezar yeri yaptırma çalışmalarına başladık.” diye konuştu. Abukan, bu kapsamda tahrip edilen mezar taşının üzerindeki okunmaz halde bulunan ve yanlış okumalara neden olan Arapça yazıların da Türk kaligraf Refik Çarıkçı tarafından aslına uygun restore edildiğini belirterek, “Böylece taşın üzerindeki yazıların tamamını ilk defa Türkçeye çevirme imkanı bulundu.” dedi.

Her şeyin fani, sadece kendisinin Baki olduğu Yüce şan sahibi Allah’a hamdolsun

Ondan sonra salat selam daima Adnan’ın (oğullarının) özü olan Nebi’ye olsun

Aynı zamanda Peygamber’in ehli beytine ve irfan sohbetlerindeki ashabına olsun

Sonra da ne yazık ki ölüm afetine uğrayan zamanın bahtiyarı Remzi’ye olsun

O, Rebiü’s-sani’nin onuncu Salı günü ahirete irtihal etti

O, avam halka ve havasa nasihat ederdi; korkulacak şeylere, hesaba karşı uyarıcı idi

İslamın ve halkın hizmetkarı; ilimlerin, feyz ve bereketin kaynağıydı

O, Osmanlı Devleti’nde sefirlerin başı bir Konsolos idi

O, tüm gücü ile insanlara fayda sağlamak için gayret etti

Bütün Müslümanlar, Allah’ın onu cennetin ortasına dahil etmesi için ona dua eder

Onun faziletinin şahidi olan tarihçi der ki; O, dinin remzisi ve mekanın en hayırlısı idi

1332

Taşın İngilizce olan arka tarafının restorasyonunun da bir ay içerisinde bitmesi planlanıyor.

Mehmet Remzi Bey’in torunu Gatcke de, dedesinin naaşının gerçek mezarına taşınmasında ve mezar yerini yaptırılmasında emeği geçen Türk yetkililere minnet duyduğunu ifade etti. Gatcke, dedesinin yeni kabrinin çok güzel göründüğü dile getirerek, “Özellikle bu kadar güzel bir mezar yerinin 3 hafta içinde tamamlanması benim için oldukça etkileyici oldu.” ifadesini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan'ın kuzeyinde 17 yılda 12 milyondan fazla kişiye sağlık hizmeti verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da destek verdiği sağlık kuruluşları aracılığıyla 2005'ten bu yana 12 milyondan fazla kişinin sağlık hizmeti almasını sağladı. Afgan-Türk Dostluk Hastanesinde 4,5 milyon, Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesinde ise yaklaşık 3...