Haberler

06 Eylül 2022

Türkiye Askeri Tecrübesini Somali ile Paylaşıyor

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında Somali’de “VIP Önemli Kişileri Koruma Eğitimi” verildi.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2007 yılından bu yana yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında, Türkiye ile güvenlik ilişkilerini güçlendirme çabası içerisinde olan ülkelerin; emniyet teşkilatlarının güçlendirilmesi ve polis eğitim kurumları arasındaki eşgüdümün sağlanması amacıyla eğitimler düzenleniyor.

Güvenlik sorunu Somali’de yüksek düzeyde yaşanıyor

Düzenlenen eğitimlerin ve programların birçoğu, terör olayları ve iç savaş nedeniyle güvenlik sorununu yüksek düzeyde yaşayan Somali’de gerçekleştiriliyor. Eğitimlerini Somali Türk Görev Komutanlığı Üssü’nde alan, “Gorgor” (Kartal) birlikleri kırsalda; polis özel harekât eğitimlerini tamamlayan Haramatlar (Çıtalar) ise şehir merkezlerinde terörle mücadelelerini sürdürüyor.

“VIP Önemli Kişileri Koruma Eğitimi”

Proje kapsamında Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı’nda, 03-12 Eylül 2022 tarihleri arasında 20 Haramat personeline yönelik 10 gün boyunca VIP Önemli Kişileri Koruma Eğitimi verildi.

Programının kapanış törenine; T.C. Somali Maslahatgüzarı ve Büyükelçi Yardımcısı İsmail Emre Kosif, TİKA Mogadişu Koordinatörü İlhami Turus, T.C. İçişleri Müşaviri Halil Altıntaş, Somali Türk Görev Kuvveti Komutanı Tuğgeneral Hakan Dinçer ile Somali Emniyet Müdür Yardımcısı General Osman Abdulahi Mohamed ve Haramat Komutanı Farhan Mohamed Adan katıldı.

Eğitimlerini tamamlayan Haramat personellerine sertifikaları takdim edildi. Ayrıca eğitim için Somali’ye gelen EGM’de görevli komiserlere de TÜRKSOM tarafından hazırlanan teşekkür belgeleri verildi.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan, Saraybosna'da Özel Gereksinimli Çocuklarla Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, TİKA tarafından yapılan Vladimir Nazor Özel Çocuklar Okulunda, duyusal algı odasının açılışını gerçekleştirdi. Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ı kapsayan resmi ziyaretlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan, ilk...