Haberler

03 Kasım 2014

Türkiye Aral Gölü Felaketine Kayıtsız Kalmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan’da Aral Gölü Felaketi nedeniyle zarar gören bölge halkına sağlık, tarım ve hayvancılık projelerinde yardım yapılacağını bildirdi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, geçen hafta "Aral Gölü Bölgesindeki Ekolojik Afet Sonuçlarının Azaltılmasına Yönelik İşbirliğinin Geliştirilmesi" konulu uluslararası konferansa katılmak ve bir dizi projenin açılışını gerçekleştirmek üzere Özbekistan’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Özbekistan hükümeti tarafından dünyada yaşanan en büyük çevre felaketlerinden biri olan Aral Gölü’nün kurumasına dikkati çekmek amacıyla Ürgenç’te düzenlenen uluslararası konferansta, 1960’tan önce dünyanın dördüncü en büyük gölü olan Aral Gölü’nün bugün yanlış tarım politikaları, şehirleşme ve bilinçsiz sulama nedeniyle 68 bin kilometrekareden 8 bin 700 kilometrekareye düştüğü belirtildi.

Konferansa 30 ülkeden çok sayıda üst düzey hükümet temsilcisi ve bilim adamlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), BM Kalkınma Programı, Şangay İşbirliği Örgütü, Dünya Bankası ve Asya Kalkınma Bankası gibi çok sayıda uluslararası kuruluşun temsilcisi katıldı.

Aral Gölü felaketi uluslararası aktörlerce tartışıldı
Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Rustam Azimov’un, Özbekistan Cumhurbaşkanı ve Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu (UAKF) Başkanı İslam Kerimov’un mesajının okumasıyla başlayan konferansta, Aral Gölü’nün su hacminin son 50 yılda 14 kat azaldığına dikkat çekildi.

Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın Aral Gölü felaketinin etkisi altında kalması nedeniyle, bu gölgelerde yaşayan halkların başta iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği çölleşme sorunu olmak üzere sağlık, ekonomik, ekolojik, ve sosyal sorunlar gibi birçok sorunla karşılaştığı vurgulandı. Söz konusu felaketin ülkesel ve bölgesel olmaktan çıkarak küresel bir sorun haline geldiği ifade edilerek, uluslararası ölçekte acil müdahale çağrısında bulunuldu.

Bölgenin değil tüm dünyanın trajedisi
Özbekistan hükümetinin daveti üzerine konferansa katılan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, konuşmasına, Özbekistan başta olmak üzere Türk ve İslam dünyasının manevi ve ilmi büyüklerini selamlayarak başladı.

Konferansın, karar mercilerinin ve kalkınma aktörlerinin dikkatlerinin sadece bölgenin değil dünyanın en büyük trajedilerinden biri haline gelen Aral Gölü felaketine çekilmesi adına çok faydalı ve yerinde bir etkinlik olduğunu ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, felaketin giderilmesi ve bölgedeki sınırlı su kaynaklarının idare edilmesi amacıyla ülkelerin ve uluslararası camianın yoğun bir işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Aral Gölü için en yüksek taahhüt Türkiye’den
TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, medeniyetin kaynağı olarak gördükleri Orta Asya’ya ve Özbekistan’a, Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, bu kapsamda "Aral Gölü Felaketi" ile ortaya çıkan hastalıklar ile mücadele için gerekli yardımları yapacaklarını söyledi.

Bölgede bulunan Üroloji ve Onkoloji hastaneleri başta olmak üzere sağlık alanındaki projeler için yardım yapacaklarını belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, daha önce yapılan yardımlara ek olarak 10 vilayete de 10 mobil klinik aracı hibe edeceklerini kaydetti. Özbekistan’daki tarım alanları ve faaliyetleriyle hayvancılığın geliştirilmesin için de 1 milyon dolar bütçe ayıracaklarını söyleyen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Ata yurdumuza olan vefa borcumuz hasebiyle de müşterek tarihimizin ve medeniyetimizin eserlerinin restorasyonu kapsamında da yaklaşık 2 milyon dolar bütçe ayırmayı planlıyoruz” dedi.

TİKA’nın Özbekistan’daki projeleri için toplamda 8 ile 10 milyon dolar arasında bir bütçe ayırmayı öngördüklerini ifade eden Çam, bu rakamın konferansta taahhüt edilen en yüksek meblağ olduğunu, Türkiye’nin bu taahhüdünü Dünya Bankası ve diğer donörlerin izlediğini söyledi.

İkramov’dan Türkiye’ye teşekkür
Özbekistan Başbakan Yardımcısı Ethem İkramov, konferansın gerçekleştiği ülkenin tarihini iyi bilmesi ve konferansa somut desteklerinden dolayı Türkiye’ye müteşekkir olduklarını ifade etti. Kapanış oturumu sonrası TİKA ile Tarım Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Sonraki Haber

Cibuti' De Türk Kültür ve Sanat Haftası Etkinliklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Hava Yolları’nın katkılarıyla Türkiye Cibuti Büyükelçiliği ev sahipliğinde Cibuti’de Türk Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri düzenlendi. TİKA Cibuti’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, THY...